'De Geodetische Lijn' 52-Noord bij TU Delft kostenberekening van de totale kaartproductie voorgelegd: bij een oplage van 3000 exempla ren zouden de onkosten van f42.000,- ruim schoots uit de verkoop worden terugverdiend als de prijs op f 4,- per blad werd vastgesteld. Zelfs met aftrek van de 300 gratis exemplaren voor de politici zou het batig saldo f 55.150,- bedragen! De zuinigste volksrepresentant moest wel overtuigd raken van de winst gevendheid van het kaartproject, zodat de ge vraagde subsidie in september 1799 werd ver hoogd met f2.500,-. Met deze subsidies werden vanaf 1799 naast De Man extra mede werkers aangenomen voor het opmeten en karteren, terwijl Krayenhoff zelf de driehoeks meting verrichtte om de kaart een goede meet kundige grondslag te geven.2 Literatuur Behalve de in mijn literatuurlijst uit de vorige afleveringen (DHC 2017-4, p. 170 en DHC 2018-2, p. 55) al genoemde bronnen is dat nu ook nog: - C.R.T. Krayenhoff, Nodig en Zaaklijk Bericht aan het Publiek, wegens De Groote Kaart der Bataafsche Republiek. Welke, op last van het Bataafsch Gouvernement, uit: Geodesi- sche en Astronomische Observatien bene vens uit bijzondere meetingen, vervaerdigd, en op eene schaal van agthonderd Rhijnland- sche Roeden op éénen Rhynlandschen Duim wordt overgebragt. Uitgave: In Den Hage, Bij J.C. Leeuwestyn, 1801. (Adri den Boer, ook foto's) Sinds de zomer loopt er vanaf de het gebouw van de Facul teit Civiele Techniek en Geo- wetenschappen (CiTG) een blauwe lijn over de campus van de TU Delft. Bij het an dere uiteinde kwamen tussen het fietspad en het water aan de Mekelweg nog zes paral lelle stukjes korte grijze lijnen met informatiepalen. Op 25 oktober openden een Delftse wethouder en de rector van de TU deze verbeelding van 'De Geodetische Lijn' 52.0000°NB. Er waren korte toespraken bij een helaas weigerende geluids installatie. Jan Dirk Jansen, sinds mei 2018 decaan van de faculteit, zag de lijn eigentijds als een verbindende lijn. Initiator prof.dr.ir. Ramon Hanssen wees erop dat het schuiven van de tektonische platen en dus de breedtegraad pas rond 1930 bekend werd en die ontdekking eerst nog werd bestreden ook! Wethouder Bas Vollebregt memoreerde het Engelse mottto van zijn oud Hollandse stad: 'Delft creating history'. Ook beroemde 'land meters' als Stevin en Van Leeuwenhoek vergat hij niet. Uniek was voor de historie van het verticale referentie stelsel zijn stelling: 'Het NAP is hier gemaakt en voor het 109 2 Dit hele gedeelte over de financiën is bijna letterlijk overgenomen van René M. Haubourdin, Caert-Thresoor 1996-2, p. 39/40. De lijn 52-Noord in de richting van CiTG (en de jongste toeschouwer bij de opening) 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 19