eerst gemeten(Er waren geen Amsterdam mers bij en in Delft mankeert kennelijk ook het boek van Petra van Dam uit 2018 al!) Rector Magnificus prof.dr.ir. Tim van der Hagen herinnerde er aan dat geodeet Lipkens vanaf 1843 zijn eerste voorganger was. Hij zag echter de verbeelde lijn ook als een scheiding tussen de noordelijken en de zuidelijken op de campus: zeg maar die van bouwkunde en die van lucht- en ruimtevaart! De sprekers toeterden vervolgens een levende lijn van mensen met 52-Northshirts in bewe ging en zij stapten massaal over de lijn heen. Tijdseffect Om het tijdseffect te laten zien, zijn er dus zes grijze lijntjes parallel aan de blauwe aange bracht die belangrijke 'Delftse gebeurtenissen' markeren. De eerste lijn ligt 2,79 meter noor delijker en markeert de oprichting van de TU in 1842. De volgende drie lijnen staan voor gebeurtenissen in de 'Gouden Eeuw': De eerste maal dat de Delftse onderzoeker Antoni van Leeuwenhoek bacteriën be schrijft, in 1676. Die lijn ligt 5,4 meter noor delijker dan de positie in 2018. De ontsnapping van Delftenaar Hugo de Groot in een boekenkist uit Slot Loevestein in 1621. Die lijn ligt 6,3 meter noordelijker dan in 2018. Tastbare tijdlijn 'In november 2011 spoten Hanssen en consorten de lijn al stiekem met een spuitbus op de stoep. Het idee voor een mooi ontwerp pitchte hij bij het college van bestuur en bij de decanen van Civiele Techniek en Geowetenschappen en Industrieel Ontwerpen. Het leuke van de breedtegraad, zegt Hanssen, is dat er een tijdseffect in zit. Het Euraziatische continent beweegt namelijk richting het noordoosten. "Je ziet de lijn dus 'zakken'. De lijn lag in het verleden ergens anders en daarmee kun je de factor 'tijd' op de campus zichtbaar maken. Uit berekeningen blijkt dat het continent 16 millimeter per jaar naar het noorden schuift." Hanssens plan bleef een tijd liggen totdat Michael van der Meer, hoofd van het Science Centre, l i het oppakte. Er mocht niet zomaar een streep door de campus worden getrokken, maar nu, ze- J ven jaar ofwel 11,2 centimeter later, loopt er dan toch een lijn door de campus. Hij is te vinden tussen het glazen kopgebouw van de faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen en 3mE. De blauwe lijn heeft in de kern een witte strook met daarin een zwarte streep van zestien milli meter breed. Die streep markeert de plek waar de 52ste breedtegraad lag op 1 januari 2018. I Voor wie het gaat meten: nu ligt hij dus al niet meer op die plek. "De breedte van de zwarte lijn I is de verschuiving per jaar", verduidelijkt Hanssen.' Bron: www.delta.tudelft.nl/article/waarom-loopt-er-een-blauwe-lijn-over-de-campus (Connie van Uffelen, 23 augustus 2018) 110 Ramon Hanssen: geesteljike vader van de verbeelding Tijdelijke levende lijn van deels uniform geklede CiTG-ers bij de opening 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 20