1 eJ verdeelmachines geplaatst. De tijdschriften databank werd vernieuwd en werd uitgebreid met het KT. Een mijlpaal was ook dat GIN 50% van de jaarkosten daarvan ging dragen. (De tekstkop op de website is ook aangepast!) De werkgroep IGIE presenteerde zelfs een notitie Namaakinstrumenten. (Die betiteling gold niet voor de op een sheet getoonde nieuwe educatieve replica van een Hollandse cirkel in Museum Boerhaave!) Bij de gemeente Amster dam gold voor de instrumentencollectie 'Kan weg' en ook die ging grotendeels naar de Kanaalweg! Eerste plannen werden gemaakt voor een nevensessie bij de FIG Working Week in 2020 daar in Amsterdam. Er was sprake van twee opgeheven werkgroepen: Onderwijs en Documentatiecollectie Geodesie-opleiding Delft. Rijkswaterstaat CIV uit de Prinsenstad werd weer gememoreerd als de verdwenen begunstiger. (Actualiseert IGIE hun instru- mentenbezit ook niet meer?, zie 'IGIE-geregi- streerde instrumenten geveild', in: DHC 2017 4, AdB.) 'Kostenbeperking helpt,' zo zei Nicolai ook, én dat 2018 financieel toch weer een batig saldo zal geven. Een aankondiging was nog het weer deelnemen aan GeoBuzz, dankzij het in 2018 gepromoveerde lid en redacteur De Hilster met zijn houten navigatie- instrumenten. Mechanische rekenmachines Prof.dr.ir. Paul Breedveld (Werktuigbouw kunde TU Delft) is verzamelaar en restaurateur van mechanische rekenmachines. In één van zijn vakken geeft hij daar jaarlijks drie colle ges over. In zijn presentatie daaruit waren slechts de sheets in het Engels: Rise Fall of the mechanical Calculator. Pascal, Leibniz en Babbage waren de grondleggers ervan. De optel- en aftrekmachine Pascaline (1642) op basis van tandwielen en een overdrachts mechanisme voor '9 en 99 +1' was toch even min een succes als de Leibniz Calculator (1694). De arithmometer (1851) werkte wèl be trouwbaar, kon ook vermenigvuldigen en delen en werd door tal van firma's gemaakt. Een be langrijke ontwikkeling verder was de motori sering. Tot 1970 verschenen veel versies daar van, 'allemaal gemaakt voor de eeuwigheid'. Toch kwam in 1962 al de eerste stille tafel rekenmachine Anita (en in 1972 de zakreken- machine). De donateurs hadden ook interesse in de door Breedveld meegebrachte machines! Erfgoedcollectie TU Delft Na de 'lopende' broodjeslunch gaven conserva tor Sylvia Nijhuis en universiteitshistoricus Abel Streefland (ook lid van de Raad van Advies van DHC) een presentatie over de rijke erfgoedcollectie van hun TU Delft. Mevrouw Nijhuis gaf een overzicht van de diversiteit aan (deel)collecties, waar Geodesie er één van is, 'misschien wel de mooiste'. Aardig was na de morgenlezing ook de sheet van de grote deel collectie Rekenapparatuur, een van de weinige met ook objecten van buiten de TU. Bij de geo detische plaatjes waren uiteraard objecten als een Hollandse cirkel, maar ook portretten van Pouls en Gravesteijn! De conservator kondigde de expositie over de 19e eeuw in Panorama Mesdag in het voorjaar van 2019 aan. Abel Streefland besprak de toen nog komende expositie 'The Age of Standards' in de Aula, met ook weer de landmeetkundige grondlegger van de TU Delft Antoine Lipkens én de 1 112 TUD-conservator Sylvia Nijhuis dankte DHC-ers voor hun steun bij haar werk. De 'ladenwand' is van fotobehang van eigen oude meubels. 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 22