h Qnincy mines in Michigan. In 1880 we find him in Colorado employed as an engineer in the Rio Grande office. After that he ends np in Washington D.C. where he produced a map of that city. He is credited with creating the first map of the state. He died in May 1906.' (www.billheads.blogspot.nl) Tangentbord Spoorwegmuseum verroest én opgeknapt Toen mijn vronw en ik kleine kinderen hadden stonden er op het bnitenterrein van het Spoor wegmuseum in Utrecht twee gave ijzeren tangentborden (zie met ondere foto's DHC 2006-3, p. 91). Met kleinzoons zagen we deze voorzomer nog alleen dat ene, verroeste bord staan met de teksten: 'Straal des boogs 1500 M- RegtGedte 25639 M-Ontw.lengte 4650 M'. (De vaste teksten staan op het bord in reliëf, terwijl de maten opgeschilderd ingevuld waren.) Bord is nu nog wit; de letters en rand worden binnenkort zwart geverfd.' En dat gebeurde, dank! (Adri den Boer) 'Het vak landmeten dreigt uit te sterven' 'Je kunt iedereen wel een gps meegeven, maar als hij niet weet hoe nauwkeurig hij moet meten... Dat kan grote problemen opleveren. Er is geen belangstelling voor het werk, net als bij veel andere technische beroepen. Het vak dreigt uit te sterven. Terwijl er nog altijd be hoefte aan landmeters is.' Dat is een citaat van landmeter Mischa Veenema (47) van de pro vincie Groningen. Hij werd door het Dagblad van het Noorden van 3 september 2018 ge ïnterviewd in de rubriek Vakmensen. (www.dvhn.nl/economie) Nicolaas Kruik (Cruquius): landmeter met grafsteen 'Bij zijn overlijden in 1754 bleek hij als perfec tionist zijn begrafenis en erfenis tot in detail geregeld te hebben, inclusief de tekst op zijn grafzerk. Zijn grafsteen en een herdenkings- raam zijn te vinden in het oude kerkje van Spaarndam.' (www.archieven.nl, foto G. Jansen 1982) PS In DHC 2006-2 schreef ik bij een expositie in museum De Cruquius '...en in de kerk van Spaarndam moest de vrijgezelle aarts-perfec tionist een dubbel graf hebben om zijn zelfge kozen grafschrift kwijt te kunnen', maar een foto daarvan stond nog nooit in dit blad. (AdB) Het hoofd Collecties desgevraagd: 'Het ver roeste exemplaar wordt een keer gerestaureerd en het andere exemplaar is kapot gereden door de aannemer in 2004 tijdens de grote verbouwing. Een deel staat bij het seinhuis en het afgebroken deel ligt in depot. Gaan we ook nog een keer restaureren.' En een collega van hem wat later in deze zomer: 'De eerste (die op de foto staat) wordt momenteel opgeknapt. Paal en bord worden opnieuw geschilderd. REGT GEO'i 25639M SE •- ^5- r ''vrr - Tangentbord Spoorwegmuseum verroest (foto Adri den Boer) ...en opgeknapt (foto Spoorwegmuseum/ Tuur Verdonck) Fragment grafsteen landmeter Nicolaas Cruquius in kerk te Spaarndam (www.archieven.nl) 116 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 26