'I WMo" V' W een verhaal van Eveline Blitz over een mani festatie van het Snellius-lustrum 1965, name lijk de herplaatsing van een landmetergrafsteen in in de NH-Kerk in Baarland. Haar verhaal: in 1964 ontdekte een Engelsman bij toeval in Baarland (Zuid-Beveland) een grafsteen van een zestiende-eeuwse landmeter, mooi versierd met landmeetkundige instrumenten uit die tijd. Die grafsteen lag als drempel voor de kerk, ten prooi aan weersinvloeden en duizenden voet stappen. Hij schreef er een verhaal over in het Engelse geodetenblad The Chartered Surveyor, met zijn zorg dat deze unieke steen zou af slijten. Prof. Baarda werd hierop geattendeerd door zijn Engelse collega Mr. Collins. Zij ken den elkaar uit de FIG. Prof. Baarda attendeer de het L.G. Snellius op deze situatie, en sugge- reerde dat Snellius actie kon ondernemen die grafsteen te laten verplaatsen naar een beter beschermde plaats. En dat in het kader van het aanstaande lustrum, eind november 1965, hier een feestelijk moment van kon worden ge maakt. Dat heeft Snellius gedaan. Snellius heeft voor het lustrum uiteraard de twee Engelse top-bestuursleden van de Royal Insti tution of Chartered Surveyors uitgenodigd, Mr Steel en Mr Collins. 'Door een toeval was ik in september 1980 in Parijs, en bezocht het Centre Pompidou waar een grote tentoonstel ling over landmeten en kartografie werd ge houden. Daar stond ik plotseling voor het pièce de résistance van de tentoonstelling: de graf steen uit Baarland, die ik me zo goed her innerde als lid van de lustrumcommissie 1965', aldus Eveline Blitz. (Herman Quee) PS Zie ook: H.C. Pouls, De Landmeter.., Alphen aan den Rijn 1997, p. 69. Hierin staat op. p. 108 nog een artikel uit de Provinciale Zeeuwse Courant van 26 november 1965. Op www.fineartamerica.com te koop op briefkaarten en kussens... 'Arthur Devis (1712-1787), Portrait of Jonas Hanway, Seated at a Table beside a Surveyor's Theodolite and a Classical Urn, Overlooking a Landscape'. (www.commons.wikimedia.org) 118 'Hier leyt begraven Willem Janszoon lantmeter in zijne tijt sterf ao dusent VCLVIII op te XXIIII dach Augustus bidt voer de ziele' (tekening Geodesia 1966-1, p. 25, w.s. naar Lustrumboek Snellius 1965, p. 202) Arthur Devis, Jonas Hanway met 'Surveyor's Theodolitewww.commons.wikimedia.org 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 28