KAZIMIERZA BR0DZIHSKIEG0 Decimale veenmetersbaak met de oude naam el voor de nieuwe meter (foto Kor van der Glas) Streekmuseum Reeuwijk... .bewaart een houten e-baak met zwart-witte decimale verdeling van '2 EL'. Het is de oude naam voor de meter, die in de 19e eeuw nog decennialang werd gebruikt. Hij hoort daar bij het gereedschap van de veenbaas of veenmeter. (Adri den Boer) Joodse gettowijk in Krakau. In het desbetref fende gebouw op de hoek van twee straten was toen niemand aanwezig (Jos Schreurs) NB Redactioneel zij hiervoor toegevoegd: van een landmeter, die graag koning zou zijn (o.a. Kanton Weert, 3 februari 1928). Een Imdme ter, die grug koning ion zijn. Jp Polen lijn er thans reeds verscheidene dwazen, die it) de verbeelding leven aanspraak Le kunnen doefl gelden op den Koningstroon, of zelfs meen er dien reeds le hebben bes le gen. Een dier „koningen" o,L Sigismund IV, aio eigenlijk Zy gamot Wilski heel en die hel beroep vso landmeter heefi uitgeoefend, pro cedeerde dezer dagen tegen den WarichAii* tdna journalist Olszewski, ...en van latere collega's? (foto Jos Schreurs) Opheffen van kadaster in literatuur Dit jaar verscheen de Nederlandse vertaling van 'Rode Hongersnood. Stalins oorlog tegen Oekraïne' van Anne Applebaum over de col lectivisatie van de landbouw daar en een weer zinwekkende door de staat gestuurde hongers nood. Pagina 216 bevat een unieke vermelding: 'Andere organisaties die in 1933 weggevaagd werden, waren onder andere het Kadaster, het IJkwezen.' (Adri den Boer) Poolse vakvragen Hierbij stuur ik een foto, die ik in 2018 ge maakt heb in Polen. Dit muurschild zag ik boven een straatnaam aan de rand van de oude Starostwo Powlatowc w Krakowie ffydiinl Ocodc^ji KartografU 1 Kataatru Wydiial Gospadarki NJeruchomoiCiumi Van een Poolse landmeter, die graag koning zou zijn... Open monumentendag Delft succes Dit jaar konden we op 8 september de draad weer oppakken om de 'sterrenwachttoren' van het oude Geodesiegebouw, Kanaalweg 4 in Delft, weer open te stellen. In de hal werd de bezoekers een en ander verteld over het ge bouw en toren, op de eerste verdieping wat de functie geweest is van de klok, nl. samen met de sterrenwachttoren van Leiden van 1900 tot 1935 de Nederlandse tijd bepalen. In de toren kamer was de DHC-collectie te bewonderen en op het terras waren enkele instrumenten opge steld. Waardoor men de vlag van het Kurhaus kon zien, maar ook de kerktorens van de Oude en Nieuwe Kerk en de Maria van Jessekerk in Delft met twee torens. De ene was geïnspireerd op de Nieuwe Kerk en de ander op de Oude Kerk. Ook de koepel was opengesteld. Op deze drie plekken werd ook enthousiast uitleg ge- 119 ULICA ).i 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 29