Tot medio januari 2019: 'Rhenen op de Kaart' 'Rhenen op de Kaart' toont 50 bijzondere kaarten uit de collectie van de Rhenense verza melaar en kenner Henk Deys. Bezoekers staan oog in oog met historische rivier- en water- staatkaarten, militaire kaarten, kaarten van Rhenen als stad aan de rivier, maar ook pro- vinciekaarten. Sommige prachtig versierd - denk aan de kaarten van Blaeu, Cruquius en Conrad. Sommige meer technisch, zoals oude kadasterkaarten. Doel is niet alleen om ken ners de kaarten van Deys te tonen, maar ook niet-ingewijden de ogen te openen voor de schoonheid en de zeggingskracht ervan. (www. stadsmuseumrhenen.nl) Tentoonstelling in Middelburg Expositie 'De 9 levens van Cornelis Goliath (1617-1660). Wereldberoemd kaartmaker in Zeeland en Zuid-Amerika'. Te zien tot en met zaterdag 5 oktober 2019 in het Zeeuws archief. (www.zeeuwsarchief.nl) Etten-Leurse landkaart uit 1677 wordt gerestaureerd 'Hij is 2,5 bij 4 meter en dateert uit het jaar 1677. De antieke landkaart 'De Caerte vande Vryeheydt Etten' hangt in de oude raadszaal aan de Markt in Etten-Leur en wordt binnen kort gerenoveerd voor maximaal 12.000 euro. Steven Vereyck was de beëdigde landmeter die de opdracht kreeg om het grondgebied op te meten en in kaart te brengen. Zijn honorarium? 315 gulden.' (www.bndestem.nl, 16-9-2018) PS Steven Vereyck uit Leur werd volgens 'Muller en Zandvliet' op 14 juli 1670 door de Raad van Brabant geadmitteerd (red. DHC) Pas op voor babbeltruc met landkaart' Berkel en Rodenrijs - Drie oplichters hebben een vrouw uit Sliedrecht onlangs om de tuin geleid met een wel heel ouderwetse babbeltruc. De pincode van het slachtoffer uit Slie- drecht is afgekeken bij een Jumbo-filiaal. Op de parkeerplaats werd ze vervolgens afgeleid met een landkaart. Daar werd haar pinpas ge stolen. Even later was haar hele bankrekening leeggehaald. De verdachten zijn goed op beeld en worden ook verdacht van een soortgelijk incident bij de Jumbo in Berkel Westpolder. 'We leven in een digitaal tijdperk', waarschuwt de politie. 'Als we ergens naar toe willen ge bruiken we navigatie. Als iemand zomaar een landkaart uitvouwt en de weg vraagt, heeft u alle reden om achterdochtig te zijn.' (www.hartvanlansingerland.nl, 25-09-2018) Letterlijk historisch nieuws 'Eén zwaluw maakte geen lente, één lijn geen landmeter en één zeetocht geen zeeman.' Gregorius van Nazianze (Het Oosten, orgaan Weesinrichting te Neerbosch, 2-3-1921 bij een grenspaal uit 1758... van 1,5 meter hoog en een tekst 'Ampt van Barnevelt' (foto's José Broekhuizen) 2018-3 De Hollandse Cirkel 125

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 35