In Memoriams In Memoriam Wigo van Gent (1928-2018) In januari van dit jaar overleed de hydrograaf en geodeet dhr Wigo van Gent, jarenlang bestuurslid van DHC. En in juni overleed dhr Jan.C. Kreffer, die zijn hele carrière betrokken was bij Hydrografie, Oceanografie en Geodesie. Door omstandigheden werd er in DHC aan het overlijden van W.G. van Gent nog geen aandacht besteed. Maar hierdoor doet zich de wrange toevalligheid voor, dat over twee donateurs van DHC, die in hun leven veel en vaak met elkaar te maken hadden en samenwerkten bij de Hydrografische Dienst van de Koninklijke Marine, in dit nummer een herinnering wordt afgedrukt. Beiden werden hydrograaf na een officiersopleiding bij de Kon. Marine. Beiden deden veel hydrografische ervaring op in Nederlands Nieuw Guinea, afgewisseld met ander taken. Ten slotte verbleven beiden jarenlang in Suriname, op hetzelfde schip, voor een heropname van kustwateren en rivieren. Beiden zouden dit jaar 90 jaar geworden zijn. Ook overleed deze zomer, op 30 juli 2018, Henri Pouls. Op 6 januari 2018 overleed W.G. van Gent, bijna 90 jaar oud. Na zijn middelbare schooltijd en na een start als Marine-reserve-officier vervolgde Van Gent zijn studie met de officiersopleiding aan het KIM. Na de opleiding vertrok hij in 1954 direct naar Nederlands Nieuw-Guinea, naar Hr.Ms. Snellius en later Hr Ms Luymes, voor hydrografisch werk. Bij terugkeer in Nederland maakte hij kennis met Hr.Ms. Abcoude, een mijnenveger. In 1957 werkte hij op het Rijksopnemingsvaartuig (ROV) Hydrograaf en werd later betrokken bij de Dienst conservatie Mijnenvegers en een jaar later bij de conservatie van jagers en fregat ten. In 1959 en 1960 wisselde hij hydrogra fisch werk in Nederland (ROV Zeefakkel en Hydrograaf) af met studieperiodes op het Bureau Hydrografie. In het voorjaar van 1961 ging hij weer naar Nederlands Nieuw- Guinea om als 'oudste officier' op de Snellius te gaan varen. (Hij loste op dat moment dhr J.C. Kreffer af). Gezien de militaire span ningen in die tijd in Nieuw-Guinea werd het (voorheen witte) schip marine-grijs geschilderd. Het schip kreeg een oorlogstaak. Terug in Neder land, in 1962 en 1963, was Van Gent betrok ken bij de opleiding van rekruten in het Marine-Opleidingskamp Hilversum. Na een Stafcursus in 1964 werd hij kort gezag voerder op de Zeefakkel, maar vertrok eind 1965 (met gezin) naar Suriname om Oudste Officier te worden op Hr.Ms. Snellius. Dhr Kreffer was daar zijn commandant; in 1966 stapten beiden over op Hr.Ms. Luymes, die kwam aflossen. In verband met de her opname van het Surinaamse continentale plat, was Van Gent zeer nauw betrokken bij het uitvoeren van een langdurige (ca 1,5 jaar) en bewerkelijke polygoonmeting van west- 126 m

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 36