In Memoriam Jan Kreffer (1928-2018) naar oost-Suriname. Wigo van Gent schreef hierover zelfs nog - kort voor zijn overlijden - in DHC van december 2017 (pag. 186, Varia). Na terugkeer in Nederland (1968) werd hij eind 1969 t/m 1971 Commandant van Hr.Ms. Snellius. In 1970 maakte hij met dat schip voor de Noorse kust een orkaan mee die het schip aanzienlijke schade toe bracht. Het werd gehavend en wel een Noorse haven binnengesleept. Op de Snellius werden in 1971 de eerste proeven gedaan met het digitaal uitlezen van diepten en de verwerking van die gegevens aan boord (met een IBM 1130-computer). Vanaf eind 1971 tot 1978 werkte Van Gent op het Bureau Hydrografie, voornamelijk in het bureau WETON (Wetenschappelijk Onderzoek) waar veel geodetische en getijproblemen werden ontrafeld en opgelost. Na zijn pensioen genoot Wigo van het leven. Hij maakte veel muziek (speelde klavecim bel) en volgde het vakgebied vanaf de zijlijn. Op verzoek van de toenmalige Chef der Hydrografie werd hij in 1997 lid van de 'Taakgroep Toekomst van de Geschiedenis van de Geodesie', in 1998 overgegaan in de Stichting voor de Geschiedenis van de Geo desie, Stichting De Hollandse Cirkel. Hij deed dat tot 2004. Wigo was een trouwe be zoeker van alle donateursdagen en andere evenementen van het vakgebied. Hij was een joviale betrokken persoon. In 1971 was Wigo mijn commandant op Hr.Ms. Snellius. Hij was ook aanwezig op mijn bruiloft, oktober 1971. Hans Ferwerda Op 15 juni 2018 overleed Jan Kreffer, bijna 90 jaar oud, na een carrière die geheel in het teken stond van de zee, de zeevaart, hydro grafie en oceanografie. Johannes Cornelis Kreffer werd op 31 juli 1928 te 's-Gravenhage geboren. Na een op leiding HBS-B in 1948 en voltooiing van de officiersopleiding in 1951 vertrok hij in 1952 met het fregat Hr.Ms. Van Kinsbergen naar Nieuw-Guinea. Er werd veel gepatrouilleerd in de Radjah Ampat-eilandengroep en met zgn. landingsdivisies moest Kreffer mee om de toegang tot kampongs in kaart te brengen. Hij had hierin geen ervaring, maar vond het erg boeiend. Een aantal andere plaatsingen volgde: onder andere op een mijnenveger in de Verenigde Staten, en ook aan boord van rijksopnemingsvaartuig Hydrograaf. Op dat schip is de hydrografische vonk overgespron gen. Na de watersnoodramp heeft Kreffer op de Oosterschelde gewerkt. Hij ontdekte toen dat hydrografie een geweldig vak was. Hij had veel bevrediging van zijn werk aan boord en behoorde bij 'de liefhebbers van hydrografie'. Van 1955-1956 was hij, aan boord van Hr.Ms. Luymes in Nieuw-Guinea navigatie-/hydrografieofficier, maar ook as sisteerde hij in die tijd nabij Merauke bij het bepalen van astronomische stations ter voor bereiding van het opzetten van Deccastations voor 'moderne opnemingen'. Kreffer voer daartoe eerst met twee dregboten (zijn jon gere collega Roels op één ervan) van noord- naar zuid-Nieuw-Guinea, Merauke; een tocht van tien dagen. In 1958, terug in Nederland, werd Kreffer commandant van het ROV Hydrograaf, met veel opnemingen op de Waddenzee. 127 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 37