Na een studieperiode getijden, astronomi sche plaatsbepaling en Tellurometer ging hij in 1960 als oudste officier van Hr.Ms. Snel- lius weer naar Nieuw-Guinea (tot medio 1961, toen hij werd afgelost door W.G. van Gent). Daar heeft hij veel opnemingen ver richt, met veel triangulatiewerk aan de wal. Hij vond dat de boeiendste tijd van zijn car rière. Er werden lokale opnemingen verricht, zoals zoeken naar een obstructie bij Sarmi op de noordkust, opnemingen voor hout concessies op plaatsen waar de schepen hout van de wal moesten halen. De vaarroutes naar de oliewinplaatsen in de Mac Cluergolf moesten worden gedregd, omdat de tankers 14 meter diepgang hadden. Veel gebieden moesten afgedregd worden op onbekende riffen. Van 1962 tot 1965 was Jan Kreffer leraar zeevaartkunde bij het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM). Hij ging in 1965, als commandant van Hr.Ms. Snellius naar Suri name, om de kustwateren en de riviermon dingen opnieuw in kaart te brengen, met be hulp van een speciale Decca-navigatieketen. Hiertoe moest tevens een langdurige (ca 1,5 jaar) en bewerkelijke polygoonmeting van west- naar oost-Suriname uitgevoerd worden om de exacte locatie van de Decca-stations te bepalen. De gehele periode in Suriname had dhr Wigo van Gent de functie van Oudste Officier aan boord. In die tijd werd ook bijgedragen aan een magnetisch, gravi- metrisch, geologisch en zoölogisch onder zoek van het Continentaal Plat van Suriname (OCPS). Het gezin Kreffer kon mee naar Suriname en heeft 3/ jaar in Paramaribo gewoond. Ltz Kreffer stapte in Suriname als commandant over op Hr.Ms. Luymes, die de Snellius kwam aflossen. Vanaf 1969 werd hij geplaatst bij de Marine staf, had onder meer het toezicht op de bouw van de Noordzee-opnemingsvaartuigen Buyskes en Blommendal en maakte later deel uit van het projectteam van de nieuw bouw van het oceanografisch schip Tyde- man. Dit schip moest zowel de burger- als de militaire oceanografie dienen. Er volgde een jaar als eerste officier van het bevoorradings schip Hr.Ms. Zuiderkruis. Dat vond hij een heerlijke tijd. Het schip moest op zee olie, voorraden en goederen leveren aan jagers en fregatten. In 1977 werd J.C. Kreffer benoemd tot Chef der Hydrografie, met de rang van Schout-bij nacht. De automatisering en de nauwkeurig heid van metingen hadden toen grote aan dacht. Hij was geliefd bij het personeel vanwege zijn grote betrokkenheid. In een van de vele commissies had hij een goed persoonlijk contact met de directeur van de Directie Noordzee van Rijkswater staat, wat uiteindelijk heeft geleid tot het Hydrografisch Instituut (opgericht onder zijn opvolger L.H. van Opstal). Binnen de Raad voor Zeeonderzoek, waar van Jan Kreffer ongeveer acht jaar voorzitter was, had hij veel te maken met instituten die met Hr.Ms. Tydeman naar zee wilden gaan, zoals het Instituut voor Onderzoek der Zee, het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, het Vening Meinesz Laboratorium en het KNMI. Hij was ook voorzitter van de Subcommissie Mariene Geodesie van de RCG (Rijks commissie voor Geodesie). Na zijn leeftijds ontslag bij de Koninklijke Marine werd Jan Kreffer - met een Indonesische counterpart - voorzitter van het organiserend comité voor een oceanografische expeditie in Indo nesische wateren. Hij was twee jaar president van de (Engelse) Hydrographic Society en was een van de op richters en bijna 10 jaar voorzitter van de Nederlandse tak van deze organisatie (later Benelux Branch). In 1996-1997 maakte hij, als gedreven be langstellende vrijwilliger, deel uit van de Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland, waarbij hij nauwgezet ca 21 oude kadaster- kaarten (minuutplans) her-tekende, vooral van de kadastrale gemeente Epe en Oene. Dit gebeurde ter vervanging van de originele kaarten, die in de oorlog veel geleden had den. Jan Kreffer had in Nieuw-Guinea veel sa mengewerkt met collega Harry N.B. Roels, die vele verhalen heeft nagelaten over de tijd in de tropen. Na Roels' overlijden in 1998, heeft Jan Kreffer die verhalen voorzien van 128 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 38