In Memoriam Henri Pouls (1926-2018) een technische bijlage: 'Hydrografie in een notendopmet uitleg van begrippen, instru menten en werkwijzen, voorzien van tien tallen eigen tekeningen in de hem typerende stijl. Dit heeft geresulteerd in het boek "Toppi's in de Tropen". Jan Kreffer was een alom gewaardeerde, be langstellende, zorgvuldige en kritische per soon, die ook een grote belangstelling had voor de natuur (getuige ook zijn nauwkeu rige observaties van fauna op zee en zijn boswandelingen) en was (via familie) zeer Hendricus Conrardus (Henri) Pouls was landmeter vanaf 1945 tot 1963, vervolgens medewerker bij de TU Delft, waar hij begon bij de leerstoel Planologische Geodesie van professor Witt, later professor Bogaerts. Zijn grootste bekendheid kreeg hij bij de TU Delft door het opzetten van de collectie geo detische instrumenten. Ook na zijn pensioen bleef hij heel nauw betrokken bij deze geo detische collectie, die nu onderdeel is van de Bijzondere Collecties van de TU Delft. Tot zijn overlijden op 30 juli 2018 was hij actief betrokken bij de Stichting De Hollandse Cirkel. Henri werd geboren in Rotterdam op 14 ok tober 1926. Na het behalen van zijn HBS- diploma in 1944 begon hij in 1945 als reke naar bij Rijkswaterstaat. In 1949 stapte hij over naar het Ingenieursbureau Van Steenis. Ondertussen deed hij de avondstudie voor landmeter, en hij behaalde in 1955 het di ploma landmeettechnicus. In 1953 en 1954 werd hij uitgezonden naar Nigeria om bij Shell te werken. Hij was zó goed, dat hij in 1956 door de Nederlandse regering gevraagd werd om in opdracht van het Verenigd Ko ninkrijk in Kenia mee te helpen als landme ter bij de invoering van landregistratie op het nauw betrokken bij het reilen en zeilen van het landgoed Tongeren bij Epe, waarover hij ook een boekje schreef. Daarnaast hadden hij en z'n vrouw een sterke binding met Engeland en Schotland. Jarenlang gingen zij vrijwel uitsluitend daar heen met vakantie. Dhr Kreffer was tot 2018 donateur van De Hollandse Cirkel. In 2007 werd hij geïnter viewd in het kader van het DHC-project "Meesters van weleer". Hans Ferwerda platteland. Na een kort verlof in 1960 heeft Pouls tot mei 1963 bijgedragen aan de opzet van een ka daster in Kenia. Tijdens zijn verblijf daar schreef hij in Kenia zijn eerste artikel voor het blad Geodesia (5ejrg, mei 1963), over barometrische hoogtemeting. Daarna zijn van zijn hand nog vele artikelen in diverse tijdschriften ver schenen. Met de kennis die hij opgedaan had in Kenia kon de Onderafdeling Geodesie van de TU Delft Henri goed gebruiken, omdat ook hier werd gewerkt aan internationale grondregi- stratiesystemen. Hij werd ingeschakeld bij de ontwikkeling van landmeetkundige technie ken die geschikt werden geacht voor verdere automatisering. De voerstraalmethode (rich ting en afstand) was wel bekend, maar door gebruik van nieuwe instrumenten kon deze geautomatiseerd worden. Als één van de be geleiders van de vele zomerkampen was Henri Pouls verantwoordelijk voor het 'ge wone' landmeten. Voor velen (collega's en studenten) bleef het meneer Pouls, pas later werd het minder formeel. De belangstelling voor het echte ambacht 129 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 39