Caert-Thresoor 2018-2 en 3 Uitgave 2018-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Nederlandse forten op Sri Lanka. De militaire bezetting door de VOC van het kustgebied van Sri Lanka, 1638-1796, door L.J. Wagenaar; De Paskaart van 't Zuydelykste Gedeelte van Africa van Van Keulen, door Elri Liebenberg; Siebe Bouma en zijn Museumdorp op het Kooizand in Enkhuizen. Een plan voor een nieuw openluchtmuseum, door Erik Walsmit; De dwaasheid van de menselijke wijsheid: Abraham Ortelius' bijdrage in het Album amicorum van Joannes Gevartius. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Regionaal Archief Alkmaar. De kaarten lopen uiteen van een van Guicciardini uit 1617 tot 'een met potlood geschetst kaartje in het kader van de ruilverkaveling rond Broek op Langedijk dat is vervaardigd door een landmeter in de jaren 1950'. Uitgave 2018-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Nederlandse namen wereldwijd. Het naamgevingsgedrag van de Nederlandse zeelieden in de zeventiende eeuw, door Ferjan Ormeling; Meten en rekenen. Hoe de Semslinie in 1615 getrokken is, door Jan van den Broek; De Kaarte vande Polders der Eemlandtsche leege Landen etc. van Dirk Brekensz. Van Groenouw (1666-1760). De bijdrage over de Semslinie bevat een in DHC te citeren voetnoot: 'J. de Ruiter, 1954. De Drentse venen en hun landmeetkundig aspect. Scriptie voor het examen van Geodetisch Ingenieur 14. Oud-landmeter J.G. Oldenziel te Linschoten was zo vriendelijk om mij een exemplaar van deze scriptie ter inzage te geven.' Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Haags Gemeentearchief, meer dan 5200 items (iets meer dan de helft onderdeel van archieven). Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl. De redactie plaatst de inmiddels verschenen afleveringen met een vertraging van drie jaar op de eigen website. 139 Naar uitgave 2018-2: schaalstok en ondertekening op de 'Afteyckeninge der Stadt Gale' op Sri Lanka door landmeter Adriaen de Leeuw (geadmitteerd Zeeland 1732), 1659, NA verzameling Leupe, 4.VEL, inv.nr. 1053 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 49