5 ÈS "1- Beide fabrieken - Bamberg en Stückrath - werkten met een opstelling van vier zogenaam de halveseconde-slingers, paarsgewijze te be wegen in eenzelfde vlak (Stückrath), dan wel in twee evenwijdige vlakken (Bamberg). Al in 1892-1893 beschikte GFZ over twee identieke 'Pendelapparate mit zusammen 4 unverander- lichen Pendeln von xh Sekunde Schwingungs- dauer, von Stückrath in Friedenau'4, en in 1896 kwam Haid met een uitvoerige beschrijving van zijn ontwerp5. Hierop gelet, zal het een operationele 'Bamberg' zijn geweest, waarmee deze in 1900 de Leidse sterrenwacht bezocht om het daar te vestigen Nederlandse referentie punt voor de internationale zwaartekrachts meting te bepalen met een toestel volgens Von Sterneck; anders dan met reversieslingers, waarmee eerdere bezoekers langs waren geweest.6 Haids bezoek viel in dezelfde tijd dat de firma 'P. Stückrath, Friedenau' op de Parijse Wereldtentoonstelling pronkte met een vier-slingertoestel voor relatieve metingen: 'property of the Royal Geodetic Institute at Pots dam'7 en als zodanig vermoedelijk het in 1897-1898 aan GFZ geleverde 'Pendelapparat mit vier unverander- lichen niet-omkeerbareHalbsekun- denpendeln, einem Pendelthermo meter, einem eisernen Stativ und einem Koincidenzapparat mit beweg- lichem instelbareFaden (kruis draad)*8; een nieuwe versie? Dat - als er al sprake was van con currentie - GFZ-Potsdam nadrukke lijk bleef bij Stückrath en directeur Helmert het gebruik van dit type gravimeter sedert de eeuwwisseling propa geerde, is stellig bepalend geweest voor het marktsucces van het product. In de loop der jaren kwamen van het Stückrath-vier-slinger- toestel diverse uitvoeringen in omloop - waar onder een gesloten vacuüm model - en werd het door onderzoekers op verschillende wijzen gebruikt, maar in grote lijnen bleef het basis concept ongewijzigd en lange tijd toonaan gevend. Opbouw en werking van het instrument In gebruik bestond een Stückrath-vier-slinger- uitrusting uit drie hoofdonderdelen: (1) het statief (volgens Borrass) als drager voor de slingers, (2) een uurwerk (doorgaans een .1. Li Ïj 3G "p3 Zij-aanzicht Stückrath-uitrusting. Tekening: Vening Meinesz, 1915 13 Stückrath-uitrusting van boven. Tekening: Vening Meinesz, 1915 95 Halve-seconde-slinger met lensvormige massa (onder) en spiegeltje (boven). Uit: Baeschlin, 1948 4 GFZ, Jahresbericht 1892-1893 5 M. Haid, 'Neues Pendelstativ', Zeitschift für Instrumentenkunde 1896, pp. 193-196 6 F.A. Vening Meinesz, Observations de pendule dans Les Pays-Bas 1913-1921, Delft 1923, voorwoord RCGW-voorzitter prof. J.J.A. Muller, p. III 7 Special Catalogue of the Join t Exhibition of German Mechanicians and Opticians, Berlijn 1900 8 GFZ, Jahresbericht 1897-1898 2018-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 5