G.M.W. Acda, Op de deining van de wetenschap. Leven en werk van Gustaaf Frederik Tydeman 1858-1939, zeeofficier en hydrograaf, Paperback, 275 blz., ISBN: 9789051945577, 39.50 Gnstaaf Frederik Tydeman (1858-1939) is een intrigerende figuur. Hij wist in zijn leven wetenschap en actieve dienst als marine-officier te combineren, en dat hebben weinigen hem nagedaan. In deze eerste biografie van Tydeman komt deze bijzondere figuur tot leven. Zijn loopbaan speelde zich voor een groot deel af in Nederlands-Indië, waar hij als jong officier uitgebreid ervaring opdeed met de hydrografische opneming van kusten en vaarwaters van de archipel. In 1899-1900 was hij commandant van Hr.Ms. flottieljevaartuig Siboga tijdens de befaamde oceanografische expeditie in het oostelijk deel van Nederlands-Indië. In het vervolg van zijn loopbaan kreeg hij het commando van grote schepen en van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Zijn laatste varende functie was eskadercommandant in Indië. Hij eindigde zijn marinejaren in 1915 als commandant en directeur van de marine in Amsterdam in de rang van vice-admiraal. Na zijn pensionering bleef Tydeman als liefhebber van de wetenschap actief in de wetenschappelijke wereld als bestuurder en publicist. Tydemans levensverhaal illustreert het wereldwijd reilen en zeilen van de marine van zijn tijd en de rol die de marine in de maritieme wetenschappen speelde. (www.uitgeverijvanwijnen.nl) de Commissie voor Zeegeschiedenis, die tot 2010 deel uitmaakte van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Vragen promotiecommissie De leden van de promotiecommissie hadden rake vragen, maar hadden toch zelden een tweede ronde nodig. Een Utrechtse professor zag het werk een lacune opvullen, maar vond het op twee gedachten hinken. Het was een biografie en een werk over de ontwikkeling van de relatie tussen de marine en de hydro grafie. De vraag was waarom niet was gekozen voor een diepere studie van één van de twee onderwerpen. De promovendus was al bezig met een biografie toen er in 2012 een gesprek volgde met de promotor. Voor een proefschrift leek toen de verbreding beter. Een VU-profes- sor vond de focus wel erg liggen op de Neder- landse Marine in de negentiende eeuw. Hij miste de bredere context. ('U vraagt niet naar de continuïteit tussen de VOC met de particu liere kaartproductie enerzijds en de Konink lijke Marine van 1850 anderzijds.') De promo vendus vond dat een lastige vraag, want beperken was vereist en 'als 't een gemis is valt het niet meer goed te maken'. Een 'landrot professor' wist van Tydeman dat 'zijn persoon lijk leven meer een kabbelend watertje dan een deining was'. (De hydrograaf trouwde ook met een twaalf jaar oudere nicht.) De promovendus achterhaalde dat Tydeman een serieuze, sobere man was, die veel schreef en ook eigenwijs was. 'Ik denk dat ik wat van hem weg heb', zo bekende promovendus Acda. Dat riep bij de vragende professor nog meer vragen op, die hij niét stelde! Een ander lid vond het werk soms wat aan de oppervlakte blijven en vroeg naar 9 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 11