was! Hr.Ms. Tydeman, 1976-2004, is nu MV Plancius, AdB) Kwamen adelborsten eerst al met 12 jaar op de opleiding en waren ze met 15jaar officier, Tydeman wilde oudere adel borsten en de promovendus begreep dat wel. Slot Na het beraad van de commissie kon uiteraard de koker met de bul worden uitgereikt. Het proefschrift is digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium (https://openaccess.leiden- univ.nl/). Daarin prijkt alles, ook het boek omslag met Tydeman in ceremonieel tenue! verdieping. De promovendus benutte het woord diepzee-expeditie dus. Hij bekende dat het hem frappeerde dat het eerste werk van de Marine de grensbepaling tussen Engels en Nederlands koloniaal gebied in de Straat van Malakka was. Een vrouwelijke doctor vroeg naar het wat magere gebruik van de memoires van Tydeman. (Uit de conclusies van de disssertatie over Tydeman: 'Tegen het einde van zijn leven publiceerde hij in 1937 zijn 'Verbleekte films', een bundel vaak geestige en soms ontroerende herinneringen uit zijn jonge marinejaren'.) De promovendus vond dat proza en checkte in andere bronnen of Tydeman alles nog wel wist! ('Hij verdedigde zich ook.') Een ander com missielid merkte op dat er weinig marine officieren waren die een schip naar zich ver noemd kregen. Het viel hem wel op dat men het schip TIJDEMAN noemde. (Ik vernam pal daarna van marinemensen, dat dit bij Hydro grafie en aan boord van de A906 zeker niet zo Uit de stellingen behorend bij het proefschrift van Gerard Acda: 1. Voor de Nederlandse overheid waren vanaf het midden van de negentiende eeuw de be langrijkste argumenten voor de hydrografische opneming van de Indische archipel het belang van handel en scheepvaart, het uitsluiten van buitenlandse opnemingen en in re latie daarmee het behoud van imperiaal prestige. 2. Een hydro graaf is ook een geograaf en kan als zodanig worden ingezet. 3. De historie van de marine is niet alleen krijgsgeschiedenis, maar ook de geschiedenis van de evolutie van de zeevaartkunde en van maritieme wetenschappen als hydrografie en oceanografie. 10 Ho-nlnhll) hi Nog steeds voor €17,50 te koop op www.marineshirts.nl... Felicitatie van de 'jonge doctor' door Kapitein Luitenant ter Zee Barten van Hydrografie met een in een ongebruikte zeekaart verpakt geschenk. 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 12