een gezamenlijk gewicht van ruim 400 kilo, op en vanaf de aanhangwagen en in de stal te krijgen. Aan de hand van een onderdeel met nog vol doende blauwe verf erop, is de kleur van de nieuwe verf uitgezocht. De helft van de pot verf is geleverd in twee spuitbussen, om daar mee de kleine onderdelen te verven. Daarnaast is een roestomvormer aangeschaft op epoxy- basis, die tevens als primer kon dienen voor de laklaag. Restauratie cirkelverdeelmachine De cirkelverdeelmachine is aangevoerd in vier losse delen, het ronde gietijzeren onderstel, de ijzeren onderbouw voor de draaischijf met de ijzeren brug voor de graveerunit, de draaischijf en de graveerunit, beide van messing. Als eerste actie zijn de delen provisorisch samen gesteld, om te zien of het een compleet geheel werd. Al snel bleek dat alles wel museum waardig was te maken, alhoewel de juiste werking nog niet bekend was. De restauratie kon beginnen. Graveerunit De graveerunit is een apart onderdeel en is helemaal van messing gemaakt, behalve een ijzeren drukveer en de houder voor de graveer stift. De graveerunit was geoxideerd en hele maal bedekt met een laag vuil ingedroogd vet. Daarom werd besloten om de graveerunit in de vaatwasser te zetten en met het "hoogste" pro gramma te reinigen, in de hoop dat die er "blinkend" uit zou komen. Dit leverde als enig resultaat op dat het grofste vuil en de vettig heid weg waren, maar van de oxidatielaag was niets verdwenen. Er zat niets anders op, dan de graveerunit tot en met het kleinste boutje te demonteren en alle onderdeeltjes handmatig te ontdoen van het laagje oxidatie. Doordat de graveerunit kennelijk altijd goed was geolied, konden alle messing boutjes met een platte schroevendraaier "met de hand" worden losge draaid. Tijdens het uit elkaar halen zijn regel matig foto's gemaakt om de latere montage mogelijk te maken, omdat het een onbekende machine is met onbekende werking, zodat er geen logica was om die weer in elkaar te zet ten. Alvorens te gaan schoonmaken is eerst op internet gezocht naar de mogelijkheden voor het reinigen van messing. Daar kwamen diverse middelen tevoorschijn, zoals ketchup, yoghurt, witte azijn met zout, citroen met zout en zelfs tandpasta. Na het bestuderen van de ervaringen met de diverse middelen is gekozen voor citroenzuur, dat in kristalvorm verkrijg baar was bij de drogist. Alle onderdelen wer den stuk voor stuk schoongemaakt met de sponszijde van schuursponsjes, om krassen in het messing te voorkomen. Bij het schoonma ken bleek dat het citroenzuur de koperoxidatie pas weghaalde nadat het vuil van het messing was verwijderd. Het verwijderen van het vuil was het meeste werk en daarna was het oxide snel weg en blonk het messing als een spiegel. Het messing mocht niet te lang in aanraking zijn met het citroenzuur (ook als waarschuwing gelezen op internet), want anders kwam het roodkoper tevoorschijn. Omdat alles na het schoonmaken "blinkend" was en de graveer- unit bestemd was om in een museum te komen staan, is besloten om geen beschermlaag op het messing aan te brengen, wat ook niet origi neel zou zijn. Later vernam ik dat behandeling met "renaissancewas" een goede optie is. Met behulp van de foto's werden alle onder delen samengevoegd tot één werkende unit. Dat was nog een lastig karwei, omdat er toch 12 Graveerunit vóór de restauratie 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 14