niet genoeg foto's waren gemaakt, maar met enig puzzelwerk bleek dat alles maar op één manier goed paste. Ook bleek dat veel iden tieke onderdelen handmatig waren gemaakt en daardoor op "hun eigen plaats" het beste pas ten. Dat bleek zelfs ook bij de vele boutjes zo te zijn, zodat het puzzelwerk compleet was. Uiteindelijk is het gelukt om de graveerunit helemaal in elkaar te zetten, en daarbij werd de werking al enigszins duidelijk. Nu nog wach ten op de restauratie van de andere onderdelen, om dan, na het samenstellen tot één geheel, de echte werking te kunnen ontdekken. Onderstel Het ronde onderstel is van gietijzer, weegt ongeveer 30 kilo en is aan de buitenzijde hele maal blauw geverfd. Aan de onderzijde zitten drie stelschroeven voor het verticaal stellen van het onderstel. Deze zaten muurvast, omdat de bouten van ijzer zijn en waren vastgeroest in het gietijzer. Met de inzet van kruipolie en het meermaals voorzichtig links- en rechtsom draaien zijn de stelschroeven eruit gehaald. Het fijne metrische draad van de bouten is met een staalborstel ontdaan van roest en de messing bovenkanten zijn gereinigd met citroenzuur. Het onderstel is ontdaan van verf en roest, met een komborstel van staaldraad op een haakse slijptol, totdat het voor het oog volledig blank ijzer was. Daarna is het bespoten met de roestomvormer. Dit heldere kleurloze middel wordt gitzwart op die plaatsen waar het een verbinding aangaat met de achtergebleven roest. Doordat er ook epoxy in de roestomvor- mer zit, wordt die laag keihard en is dat met een een goede primerlaag voor het verfwerk. Machineplatform Het platform, dat ongeveer 35 kilo weegt, ligt direct op het onderstel en draagt weer de draai schijf. Op twee tegenover elkaar liggende plaatsen aan de buitenzijde van het platform is een brug gemonteerd, als overspanning over de 13 Graveerunit na de restauratie Onderstel pas geverfd 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 15