draaischijf, om de graveerunit te dragen. Aan de buitenzijde zit eveneens het aandrijfmecha nisme voor de verdraaiing van de draaischijf (de gradenverdeler). Met het draaiwieltje ver draait een worm de vertanding van de draai schijf, die fungeert als wormwiel. Voor de restauratie is het platform ontdaan van alle onderdelen, met het ondertussen maken van foto's voor de latere montage. Aan het 'kale' platform was goed te zien, dat er vanuit de fabriek een heel dunne lichtgroene laklaag op was aangebracht, resedagroen, die heel hard bleek te zijn en moeilijk was te verwijderen. Waarschijnlijk heeft "De Koningh" de ma chine, in eigen huis, met de kwast blauw ge schilderd, zonder demontage, omdat de 'binnenhoeken' groen waren gebleven. Na het verwijderen van alle verf en roest zijn alle plekken waar geen nieuwe verf mocht komen, afgedekt. De vlakke stukken zijn beplakt met afplaktape en in alle schroefgaatjes zijn hou tjes gestopt, van lucifers tot deuvels in diverse diameters. Daarna is het platform bespoten met de roestomvormer en daags erna in blauw afgelakt. De twee liggers van de brug zijn van ijzer, zonder verflaag, en waren flink door roest aangetast. Omdat het ijzer blank moest blijven, is de roest verwijderd met een staaldraad stift- borstel op een boormachine. Met de borstel is in één richting geschuurd, om geen opzichtige schuursporen in het oppervlak te krijgen. De gradenverdeler, het aandrijfmechanisme voor de draaischijf, is helemaal gedemonteerd, alle onderdelen zijn schoongemaakt en daarna geverfd of gevernist. Draaischijf Op de draaischijf werden de te graveren kope ren gradencirkels gemonteerd om de graden- streepjes daarop precies te graveren. Deze schijf is helemaal van messing, heeft een dia meter van 51,7 cm, weegt ongeveer 25 kilo en is ruim 50 jaar blootgesteld aan de buitenlucht, weliswaar onder een afdak maar was toch flink geoxideerd. Op een klein deel had iets gelegen en onder die bedekking was het messing min der aangetast. Bij het schoonmaken bleek het citroenzuur te agressief te reageren en is ge zocht naar een ander schoonmaakmiddel. In mijn garage stonden nog enkele spuitflacons met metaalreinigingsmiddel van de fa REALCO uit België en dat middel werkte uit eindelijk het beste. Om de schijf overal even schoon te krijgen en daarna het messing weer te laten blinken moesten de meest aangetaste plekken wel tienmaal worden behandeld en geschuurd, met een zachte spons, om schuur- sporen te voorkomen. Bij de laatste behande lingen werden de gradenverdeelstreepjes in de roestvrijstalen strip aan de rand van de schijf zichtbaar, evenals de putjes ernaast voor markering van elke vijf graden. (Metallurgen spreken van 'roestvast'staal!) Montage en afstelling De stelschroeven zijn teruggezet in de onder kant van het onderstel en het platform is er los op geplaatst. Om beschadiging van het lakwerk te voorkomen zijn er stukjes fietsband tussen gelegd. Aan de onderkant van de conische as van de draaischijf is het kogeltje (doorsnede 14 Draaischijf vóór de restauratie Draaischijf na de restauratie 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 16