7,87 mm) met kogellagervet 'vastgezet', de as ook voorzien van een dun laagje vet, waarna de conische as van de draaischijf in de coni sche cilinder van het platform is gezet. De draaischijf draaide zonder enige speling soepel rond, zodat de hoogte van de conische as niet behoefde te worden gecorrigeerd. Zo'n correc tie is mogelijk door het plateautje waarop het kogeltje rust, iets hoger of lager in te stellen. Het plateautje zit onderaan de cilinder en kan met zes boutjes worden afgesteld. Om daar bij te kunnen, zit er een ronde opening in het onderstel. De ijzeren brug werd met zijn scharnierpunt vastgemaakt aan de zijkant van het platform en met zijn andere kant aan het afstelmechanisme, dat aan de tegenovergestelde zijkant van het platform vastzit. De graveerunit, die als com plete unit ongeveer 10 kilo weegt, werd op de ijzeren staven van de brug geschoven en vast gezet. De juiste positie op de brug is afhanke lijk van de diameter van de te graveren graden- cirkel. In de stifthouder van de graveerunit kan de stift voor de juiste toepassing worden ge monteerd. In een apart doosje zitten 24 vier kante stiften van gehard staal met een heel scherpe punt en een lijstje met de bestemming van elke stift. Zodoende weten we dat de stif ten bestemd waren voor het graveren van cirkelranden voor boussoles, coördinatografen, (hang-)theodolieten, (lodings-)sextanten, waterpasinstrumenten, dioptrieringen, bogen- tekenmallen en kreukhoekmeters. Werking en precisie Voor het graveren wordt een cirkelrand op de draaischijf vastgezet en de graveerunit wordt op de juiste plaats op de brug vastgezet, zo danig dat de graveerstift bovenop de cirkelrand uitkomt. In de graveerunit wordt het juiste verdeelschijfje aangebracht, om de juiste ver deling tussen de korte en de langere streepjes te verkrijgen. Met de gradenverdeler, een wormtandwiel dat het wormwiel (de draai schijf) verdraait en dat vastzit aan het platform, wordt met een volledige draai de draaischijf een halve graad verdraaid en daarna wordt met de graveerunit een streepje in de cirkelrand gegraveerd. Deze handeling moet 720 keer handmatig worden herhaald om een gehele rand van 360° van alle halvegradenstreepjes te voorzien. De precisie waarmee de streepjes kunnen worden geplaatst is niet afhankelijk van de 15 Onderkant draaischijf met conische as en kogeltje De cirkelverdeelmachine Doosje met graveerstiften 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 17