Restauratie lineaire verdeelmachine De lineaire verdeelmachine bestaat ook uit vier delen. Een ijzeren onderstel, een machine platform met daarbinnen een fijnbewegings- mechanisme, een graveerunit en de draag constructie daarvoor. De opbouw van deze machine is totaal anders dan de cirkelverdeel- machine en heeft een heel andere graveerunit. Aan de hand van de notities in het doosje met de graveerstiften is af te lezen, dat de machine werd gebruikt voor het graveren van maatver delingen op invar-meetbanden, (portofoon-) baken, linialen, peilnaalden, stereometers, spanningsmeters, slootmeters, stapelmallen en nummerbalansen, voor zowel landmeetkundige als industriële toepassingen. Onderstel Het onderstel is geheel gemaakt van aan elkaar gelaste hoekijzerprofielen, draagt het machine platform en weegt ongeveer 10 kilo. Aan het uiterlijk en de constructie is te zien, dat het later is gemaakt, waarschijnlijk door "De Koningh" zelf, om zodoende de eigenlijke ma chine zo'n 53 cm hoger op te stellen. De oude verf is met een staaldraad komborstel op een haakse slijptol verwijderd, zodat het ijzer blank werd en meteen bespoten kon worden met de roestomvormer c.q. primer. Na voldoende dro ging is de nieuwe verflaag erop aangebracht. bovenplaat (16,5 x 63 cm), waarop een te gra veren liniaal wordt vastgezet. Aan de voorzijde van het platform zit het draaimechanisme, dat zorgt voor de verschuiving van die bovenplaat, en aan de achterzijde zit de draagconstructie voor de graveerunit, die daarmee vastzit aan het platform. Onder het platform zijn twee gietijzeren stoelen gemonteerd om het platform te dragen. Het platform is helemaal gedemon teerd, waarbij tegelijk foto's zijn gemaakt voor de latere montage. Het frame is schoonge maakt met de staaldraad komborstel op een haakse slijper, totdat er geen verf en roest meer op zat. De kleinere onderdelen zijn schoonge maakt met een staaldraad stiftborstel op een elektrische boormachine, die daarvoor in de werkbank was vastgezet. Alle onderdelen zijn tegen die stiftborstel gehouden, totdat die hele maal "schoon" waren. Ter voorbereiding op het verven werden in een houten balk gaten ge boord om daarin alle bouten te plaatsen, met het draadgedeelte in de geboorde gaatjes, zodat de draadeinden bij het verven werden be schermd. Daarna werden alle onderdelen, die oorspronkelijk waren geverfd, bespoten met de roestomvormer, die tevens functioneert als primer. Daags erna werd er de blauwe verf op gespoten. De bovenplaat is van blank ijzer, maar was helemaal geroest en hier en daar be hoorlijk "ingevreten" door de corrosie. De plaat is ontroest, door met de stiftborstel in één richting te schuren, om zodoende geen rote rende of "wildweg" schuursporen achter te laten. Daarna is die plaat nat gepolijst met polijstpapier 4000 en wasbenzine. Zodoende werd de plaat meteen ontvet en kon daarna worden gespoten met metaalvernis. Op de plaat zaten nog vier afstelblokjes, die na het schoonmaken van messing bleken te zijn. Dit geeft meteen een idee van de vervuiling en het gevolg van het jarenlang buiten staan van de machine. Machineplatform Het gietijzeren frame van het platform is een langvormig vierkant van 16,5 x 115 cm en 12 cm hoog, waarbinnen een lange staaf met schroefdraad zit voor het verschuiven van de 17 Spuiten van kleine bouten en moeren Lineaire machine onder afdak 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 19