Deze firma bestaat nog steeds, maar maakt nu vooral complexe zaagmachines voor diverse industrieën. Alle boutjes werden met het draadgedeelte in de geboorde gaatjes van een houten balkje ge plaatst, ter bescherming tegen de nieuwe verf. Alle onderdelen die oorspronkelijk waren ge verfd, werden bespoten met de roestomvormer en daags erna met de nieuwe blauwe verf of met zwart. De onderdelen van roestvrij staal bleven blank en werden gespoten met metaal- vernis. De gietijzeren L-vormige constructie waarmee de graveerunit aan het platform wordt beves tigd, heeft aan elke zijde schuifkanten waar mee de constructie aan de ene zijde in hoogte kan worden afgesteld en de graveerunit op de andere zijde naar voor/achter kan worden ge schoven ten opzichte van de bovenplaat. De gehele constructie is blank gemaakt, met roestomvormer behandeld en opnieuw geverfd, behalve de schuifkanten, die blank moeten blijven om te kunnen verschuiven. Montage en afstelling De gietijzeren stoelen werden onder het plat form bevestigd, waarbij bleek dat de grote moeren maar op één manier op de bouten passen, omdat ze handmatig zijn gemaakt en waardoor de zeskantige vorm van de bouten niet exact regelmatig is. Een standaard ring- sleutel past er niet op en de steeksleutel niet altijd. De lange staaf met schroefdraad, met een diameter van 35 mm en fijne metrische draad, is voorzien van twee centerpunten aan de uiteinden die precies passen in de koppen van de afstelbouten, waarvoor speciaal een centergaatje is aangebracht. De bouten met het centergat zijn precies zover aangedraaid tot er geen speling meer zat tussen "punt en gat" en vastgezet met een contramoer. Het conische tandwiel van het draaimechanisme is zodanig tegen het conische tandwiel van het bewe gingsmechanisme gezet, dat er geen speling meer was en daarna gesmeerd. Aan de voor zijde van het platform werd een fijn getand tandwiel gemonteerd op de as van het conische tandwiel, en het andere fijn getande tandwiel paste er precies naast. Op de as van het laatste tandwiel kwam het draaiwiel met draaiarm te zitten, waarmee door draaiing het platform wordt verschoven. Er zit nog een set tand wielen bij, met andere diameters, waarmee met een andere maateenheid kan worden gegra veerd (b.v. cm/inch). De geverniste bovenplaat is weer bevestigd aan het blok, dat als een grote moer over de metri sche draad van de lange as beweegt wanneer die as wordt gedraaid. Door het rechtsom draaien met het draaiwiel beweegt de boven- plaat naar rechts ten opzichte van het onderstel en de graveerunit. Om de bovenplaat vanuit zijn uiterste rechterstand weer terug te brengen in de linker 0-positie, behoeft men niet hele maal terug te draaien, want met een pijpsleutel kan, via een gat in de bovenplaat, het blok worden ontkoppeld ten opzichte van de staaf en naar de 0-positie worden teruggeschoven. De graveerunit bestaat uit een frame waarvan de basis als een slee kan worden vastgeklemd op de L-vormige draagconstructie. In dit frame passen drie assen, twee met afstelwielen voor het graveerpatroon (korte en lange streepjes) en één met een hendel, voor het in beweging brengen van de graveerkop via een tandheugel en het aandrijven van de assen met de afstel- wielen. De graveerunit heeft speciale zwarte knoppen en bouten, die allemaal dienen om de unit goed in te kunnen stellen voor het te gra veren doel. Werking en precisie De bovenplaat met de te graveren liniaal wordt in de 0-positie gebracht, helemaal aan de linkerkant op het platform. De te graveren lini aal wordt tegen de messing blokjes op het plat form vastgeklemd, met het beoogde nulpunt 19 Conische tandwielen voor haakse overbrenging 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 21