onder de graveerstift. De L-vormige draag constructie, met daarop de graveerunit, wordt in de juiste hoogte gesteld en vastgeklemd aan het platform. De graveerunit wordt op de an dere poot van de L-vorm in de juiste positie gebracht t.o.v. de liniaal en voorzien van de juiste graveerstift. Met één volledige omwente ling van het handwiel wordt het platform 1 mm verschoven en door de hendel op de graveer- unit volledig te bewegen wordt één streepje gegraveerd op het liniaal. Voor elk te graveren streepje moeten die twee handelingen worden herhaald. Door het plaatsen van een andere set instelwieltjes op de graveerunit ontstaat er een andere verdeling tussen korte en lange streep jes op de liniaal (b.v. lange streepjes bij elke 5 mm). Voor het graveren van 0,5 mm-streepjes moet het handwiel half worden verdraaid, en daarvoor zitten speciale inkepingen aan de buitenrand van het handwiel en een invalstop. Om een andere maatverdeling te graveren, b.v. een inch-verdeling, moeten de twee fijn ge tande tandwielen achter het handwiel worden vervangen door een andere set, zodat een andere overbrengingsverhouding ontstaat voor die andere maatverdeling. De instelnauwkeurigheid op het draaiwiel is 1/100 op één omwenteling en bij een beweging van het platform van 1 mm, zou dat neerkomen op 0,01 mm. Door de overbrenging via de twee conische tandwielen en via de lange as met schroefdraad naar het platform is er enig bewe- gingsverlies, waardoor de eindnauwkeurigheid waarschijnlijk uitkomt op 0,02 mm. Plaatsing en onthulling in het kadastermuseum Op woensdag 21 maart 2018 hebben we de beide machines op een aanhangwagen ge schoven en goed vastgezet, waarna we alles naar het Kadastermuseum hebben gebracht. Op woensdag 23 mei 2018 vond de onthulling plaats door Peter de Koningh, de kleinzoon van Gerrit de Koningh, met naast hem zijn broer Maarten en in het bijzijn van het bestuur van de stichting De Hollandse Cirkel, de be stuursvoorzitter van het Kadaster, de directeur van het Kadastermuseum en andere direct- betrokkenen. Hiervan is een uitgebreid verslag gemaakt door Adri den Boer, dat is geplaatst in de uitgave van juli 2018 van dit tijdschrift. 20 Verdeelmachine na restauratie 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 22