door het stof, waarin de stad was gehuld, in de mening verkeerde dat de kerk en andere ge bouwen in brand stonden". Kort daarop stortte ook een stuk van de noordgevel in en in het zelfde uur (rond twaalf uur denkt Portheine) komt ook de hele zuidelijke torengevel met klokken en al naar beneden, zie afb. 5 rechts. De toren heeft nog voor dagenlange consterna tie gezorgd, omdat de westgevel van de toren was blijven staan wat een gevaarlijke situatie was, zodat ook die zou moeten worden neerge haald. Maar hoe? "Aanvankelijk werd beproefd dit te doen d.m.v. het veldgeschut, de kracht van de kogel bleek daartoe onvoldoende, hoe wel men de proef driemaal herhaalde", aldus Portheine. Met twee veldstukken, zogenaamde drieponders, probeerde men het van een andere kant. Er werd veertien maal vergeefs gevuurd! Er werd een bode naar Amersfoort gestuurd voor zwaarder geschut. Op 5 februari kwamen krijgslieden met het zware geschut naar Har derwijk. De bevolking moest de huizen ver laten, na eerst de ramen te hebben geopend om het schudden der gebouwen te voorkomen. Weer bleef de gevel staan, het kanon deugde niet. Kampen wordt om een zwaar kanon ge vraagd, maar "wegens het natte jaargetijde kan het logge, zware gevaarte echter niet over de lage wegen worden vervoerd. Als uiteinde lijk op 23 februari een troep manschappen uit Zutphen met een kanon arriveert wordt weer een middag tevergeefs geschoten". De volgen de dag is het te mistig om te schieten, pas twee dagen later begint het schieten opnieuw. De kogels, die ook niet alle de torenmuur raken, richtten hier en daar in de stad schade aan. Eén verbrijzelde het dak van het oude Pesthuis. Er zijn in totaal die dag 48 schoten uit het Zutphense kanon nodig voor "de trotsche bouwvaldie kennelijk toch sterker was dan gedacht, met een zware slag instortte, en die heeft daarbij in zijn val ook het halve schip van de kerk verwoest. Er was absoluut geen geld om de toren of zelfs maar het schip van de kerk te herbouwen. De gemeente kon niet eens de rekening van de 'sloop' voldoen. Gelukkig waren er twee burgeressen in de stad, die aanboden om de kerk op hun kosten te herstellen. Het herstel beperkte zich tot het eenvoudig dichten van het 'gat', door het over gebleven gedeelte van de kerk met een gevel muur - de huidige westgevel - af te sluiten. Dat gebeurde in 1798, waarmee nog twee van de oorspronkelijke zes, of misschien zelfs zeven, traveeën van het oude schip behouden bleven.3 Op dit restant van de kerk heeft Krayenhoff zijn signaal kunnen plaatsen. Literatuur Behalve de in mijn literatuurlijst uit de vorige afleveringen (DHC 2017-4 blz. 170 en DHC 2018) al genoemde bronnen zijn dat ook nog: - C.R.T. Krayenhoff, Batavische Vermessung. Aus einem Schreiben des Oberst-Lieute- nants, Directors der Fortificationen und Inspectors der Landes-Wasser-Werke, C.R.T. Krayenhoff. Opgenomen in de "Monatliche Correspondenz zur Beförderung der Erd- und Himmels-Kunde", herausgegeben vom Freyherrn von Zach. Neunter Band, Februar 1804, blzn. 168 t/m186, en de rest in het nummer van maart als blz. 264 t/m 268 met enkele daaropvolgende bijlagen. De brief is daar gedateerd: "Haag, d. 30 nov.1803". - C.R.T. Kraijenhoff, Brief van den Lieut. Col. Directeur der Fortificatien en Inspecteur in het 2de District der Rivieren van de Bat. Republiek, C.R.T. KRAIJENHOFF, aan den Colonel Baron VON ZACH, Directeur van het Astronom. Observ. Seeberg, by Gotha; houdende verslag van gemaakte vorderingen der Geödesische Waarnemingen, in de Bataafsche Republiek." December 1803. Afgedrukt in de Algemeene Konst- en Letter Bode, voor het jaar 1804, N°. 15. Dingsdag den 10 April 1804. Blzn. 225-240. Dit is de Nederlandstalige versie van de bovenstaande brief. Het citaat komt uit deze brief! - J.D. van der Plaats, "Overzicht van de graad meting in Nederland", in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang V, 1889, blzn. 217 t/m 243 en blzn. 257 t/m 307 incl. kaart. 26 3 Steffi e Stokvis. De Grote Kerk van Harderwijk met zijn schilderingen, Zutphen 1981, blz. 8 t/m 11. Zij citeert daarin uit De St.-Maria-, O.L. Vrouwe- of Groote Kerk te Harderwijk en hare geschiedenis, door H. Portheine Jr. 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 28