Expositie 'Landmeten in Mesdags tijd' Adri den Boer 'Terwijl Mesdag vanaf het hoogste duin in Scheveningen in 1880 schetsen maakte voor zijn Panorama, trok de landmeter door het hele land om een nieuwe kaart van Nederland te maken. Zowel de schilder als de landmeter zocht het hoge punt in het landschap op: de een voor het creëren van een optische illusie en de ander voor het meten van afstanden. Wat zijn de verschillen in aanpak tussen de kunstenaar en de wetenschapper?' Met deze fraaie tekst start de website van het Haagse Panorama Mesdag de aankondiging van een tot en met 22 september 2019 lopende tentoonstelling. De expositie begint met een landmeetexperiment op het Panorama en laat vervolgens de geschiedenis van het landmeten zien op basis van de Bijzondere Collecties van de TU Delft Library (uit het vroegere Geode tisch Museum). Op 3 december 2018 werd er een landmeetexperiment op het Panorama ver richt door geo-studenten van de TU Delft om te achterhalen waar Mesdag precies stond op het Seinpostduin. ('Hoe nauwkeurig was hij? Hij wilde dat iedere Scheveninger zijn dorp herkende, dus hoeveel artistieke vrijheid kon hij zich veroorloven?') Mesdag schilderde hoge punten zoals de vuur toren, de watertoren en de Oude Kerk. Hun werkelijke RD-coördinaten zijn vergeleken met hun positie op het Panorama. De resultaten van deze 'landmeting in het verleden' worden in de tentoonstelling gepresenteerd. Op 1 mei 1880 tekende Mesdag het contract om het Panorama te schilderen, en diezelfde dag maakte hij een schets vanaf het Seinpost duin in zijn schetsboek. Hij noteerde hierin alle hoge punten, zoals kerktorens, een proces dat vergelijkbaar is met dat van een landmeter. Aan de hand van schetsen, foto's en andere objecten uit de collectie van Panorama Mesdag wordt Mesdags werkproces toegelicht. Met een goede voorbereiding en de juiste technische hulpmiddelen wist hij de klus te klaren: een waardevol historisch document en een artistiek hoogtepunt. De periode waarin Mesdag het Panorama maakte, viel volgens de museale website 'samen' met de meting van het eersteorde-net van de RD door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. (Dat meten was echter wat later en duurde vooral véél langer. De inlegkunde zij dus vergeven!) De meet punten in het landschap werden door de Rijks commissie vastgelegd op foto's. Vaak werden kerktorens gebruikt voor metingen, maar op de foto's staan ook spectaculaire tijdelijke con structies. Een wand in de tentoonstellings ruimte is volledig ingericht met deze fraaie foto's. De tentoonstelling toont ook digitale en inter actieve kaarten waarop de eerdere meetpunten 27 Prof. Ramon Hansen (TU Delft) mat in december 2018 in Panorama Mesdag. Linksachter Astrid Elemans van Geo Den Haag en rechts een Mesdag-medewerker. De kleine theodoliet is uitgeleend door stichting De Hollandse Cirkel. (foto Joop Gravesteijn) 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 29