Mussertpalen Uitgezette grensstenen zijn er in soorten. Je kunt ze niet alleen indelen naar materiaal en leeftijd, maar wanneer het gaat om overheids- palen ook vernoemen naar ambtenaren, mits die later in de fout gingen. (Een voorbeeld van vernoemen zonder dat misdragen is onbekend!) Een Mussertpaal is zo de benaming voor een betonnen grenspaal zoals die langs sommige doorgaande wegen in en van de provincie Utrecht zijn geplaatst op initiatief van ir. Anton Adriaan Mussert. (Hij studeerde in Delft met Willem Schermerhorn Civiele Techniek; Anton woonde met zijn moeder en zus op Kanaalweg 15 daar! Ze studeerden op 5 juli 1918 tegelijk af, Mussert 'met lof'. In 1946 stemde Scher- merhorn in met het doodvonnis tegen zijn vroegere studiemakker.) Mussert werkte eerst bij Rijkswaterstaat. Van 1920 tot 1927 was hij ingenieur en van 1927 tot 1934 hoofdingenieur bij de Provinciale Water staat Utrecht. Hij werd ook belast met het pro vinciaal wegenplan, een toen nieuwe landelijke ontwikkeling. De vele palen markeren de grens tussen de provinciale grond en het particulier eigendom. Op de achterkant van de palen staan daarom de letters PG: Provinciale Grond. Op de andere zijde van de paal staat het provincie- wapenschild van Utrecht. (Het is best lastig zonder kleur: een gevierendeeld schild; op het eerste en vierde kwartier staat een kruis, op het tweede en derde kwartier een leeuw. Het hart- schild bestaat uit twee schuine vlakken. Het schild is gedekt met een markiezenkroon.) Veel palen bleven bewaard langs de Hamseweg in Hoogland (Amersfoort), daarover is ook ge publiceerd: De grenzen van de Hamseweg, door Berend Drok; in De Bewaarsman, 2002-3 (Historische Kring Hoogland). De nu beperkte grootte van zo'n grenspaaltje wordt weer goed aangegeven door Frederiek Breedijk, die dat in het vorige nummer met een gróte grenspaal in Nijkerk ook deed, opnieuw dank! (Adri den Boer) Museonbezoek aanbevolen! De enorme Haagse Museoncollectie van 273.000 voorwerpen in vooral het depot (ook op internet) is beroemd en kwam in 2005 en 2015 al even aan bod in dit blad. Het museum werd in 1904 als Museum ten bate van het Onderwijs opgericht door Frits van Paasschen, een kranteneigenaar die van mening was dat kinderen op school te weinig kennis maakten met industrie en daardoor later niet genegen 31 Frederiek Breedijk toont nu in Hoogland de bescheiden afmeting... van de betonnen Mussertpalen (foto's José Broekhuizen) 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 33