EP worden afgekort, anders zou dat peil na normalisatie als NEP te boek staan.' (Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis 2018-1/2, p. 105) Kwadrant om op te zitten'? 'In 1610 liet de Leidse wiskundige en astro noom Snellius een kwadrant van 2 x 2 meter vervaardigen door de Amsterdamse cartograaf Willem Janszoon Blaeu. Met behulp van deze kwadrant slaagde hij erin, de omtrek van de aarde te berekenen, aan de hand van de afstand tussen Bergen op Zoom en Alkmaar en de ele vatie van de poolster. Na Snellius' dood ver wierf de Leidse Universiteit het kwadrant en plaatste het in een klein torentje boven op het academiegebouw. Daarmee was de eerste uni versitaire sterrenwacht ter wereld geboren. Op dit moment bevindt het kwadrant zich in de collectie van Museum Boerhaave in Leiden. Geïnspireerd op dit historische instrument is het ontwerp van de gelijknamige lounge stoel met traploos verstelbare rugleuning ontstaan. De wijzervormige zijbomen scharnieren vanuit de punt van het kwadrant, terwijl ze aan de bovenkant de rugleuning meenemen. De rug leuning scharniert aan de onderzijde vanuit een vast punt, zodat de leuning in elke stand de juist positie aanneemt. Het lijnenspel van de originele kwadrant is geabstraheerd weerge geven. Waar Le Corbusier een huis definieerde als 'een machine om in te wonen', kan de Kwa drant omschreven worden als een 'instrument om op te zitten'.' (www.pietbogaards.nl) Romeinse landmeters nog geen ingenieurs! UTRECHT - Archeologen hebben in Utrecht de eerste delen van de 2000 jaar oude 'Ro meinse A1' blootgelegd. Een stuk van de be langrijke en goed bewaarde verkeersader uit de 2e eeuw kan de komende dagen worden be wandeld in Leidsche Rijn. Mensen mogen zelfs een stukje stokoud wegdek mee naar huis ne men. De snelweg verbond alle Romeinse forten langs de grens (limes) met elkaar en werd vooral gebruikt om troepen te transporteren. De baan met grind is heel ingenieus gebouwd. ,Er zijn slimme ingenieurs en landmeters aan het werk geweest', zegt archeoloog Herre Wynia donderdag. (De Telegraaf, 6 september 2018) Koninklijke DHC-bedrijfsdonateur alsnog gefeliciteerd! Rotterdam, 23 november 2018 - Van Oord is door Zijne Majesteit Koning Willem-Alexan- der onderscheiden met het predicaat Konink lijk. Samen met ruim 450 relaties werd tijdens een internationaal symposium het 150-jarig jubileum gevierd in de Laurenskerk in Rotter dam. CEO Pieter van Oord nam daar de oor konde in ontvangst uit handen van Jaap Smit, commissaris van de Koning in de provincie Zuid-Holland. (www.vanoord.com) ArcheoHotspot Over Nederland verspreide ArcheoHotspots zijn plekken waar je zelf kennis kan maken met archeologie. Je kan er gratis binnenlopen en meehelpen met (de uitwerking van) archeo logisch onderzoek. De Utrechtse Archeo- 34 Prototype van stoel 'Kwadrant' www.pietbogaards. nl 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 36