Van de redactie Inhoud Chris Nelis digitaliseerde ook de Snellius-jaar- boeken. Het 'Ten geleide' van het eerste uit 1950 zegt al: 'De Redactie deed namelijk de droevige ervaring op, dat het verkrijgen van copie van de leden een onderneming is, die slechts door buiten gewone mensen tot een goed einde gebracht kan worden; wij waren - en zijn - helaas gewoon.' In het laatste lustrumboek van 2000 meldde ene Willebrord op pagina 302: 'Geschiedschrijving is een apart vak waar ik als landmeetkundige en natuurkundige weinig kaas van heb gegeten.' 'Wie wetenschap weet houdt syne woorden in', zo staat uit de bijbeltekst Spreuken 17 vers 27 op een lint op een gevelsteen boven de ingang van Kanaal- weg 4 in Delft, het oude Geodesiegebouw (in een bij de bouw al oude spelling). In DHC 2003-3 is in deze kolom de retorische vraag al gesteld of niet menig geodeet juist déze bijbeltekst tot zijn lijf spreuk maakte. Stug was ook dat op de veilingweb stek www.catawiki.nl op het zoekwoord 'landmeter' onlangs een statenbijbel uit 1642 werd gesignaleerd! 'Vissersfiguur met vissersattributen en landmeters gereedschap', zo stond er nader in de omschrijving van een bijbelse landkaart van Claes Jansz. Visscher. Vandaar dus! (Zo was 'landmeter' afgelopen herfst ook al een treffer voor een porseleinen beeld van de apostel Thomas. Hij bleek ook beschermheilige van de beroepsgroep landmeters te zijn én mankeert nog in de DHC/GIN-tijdschriftendatabank!) Over luchtwachtinstrumenten ten tijde van de Koude Oorlog hielden geodeten ook hun woorden in. Nu hebben we (gevraagd) een artikel van een landmetersdochter over luchtwachttorens. Overigens schreef onze eigen oud-redacteur Jan van Eck wèl over zo'n toren op de website www.kwartiervannijmegen.nl! In dit nummer komt in een Varia van Joop Fokkink de vroegere Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat aan de orde: we blijven dankbaar voor de vroe gere steun daarvan. Hopelijk geven private DHV- donateurs uit CIV dit nummer aan hun baas door of wordt men bedrijfsdonateur, net zoals Rijkswater staat dat is en blijft bij het 'natte' Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis. (Zie het vorige nummer.) De kopijdatum voor nummer 2019-2 is 31 mei. Webstektip: www.qld.gov. au/recreation/arts/heritage/museum- of-lands/surveying Op de uitkijk: instrumenten van het Korps Luchtwachtdienst en de Mijnenuitkijkdienst 2 Drs. Sandra van Lochem-van der Wel Promotie over hydrograaf Tydeman 8 Het restaureren van de verdeelmachines 11 Een nieuwe poging van Krayenhoff om een driehoeksnet te meten (2) 21 Expositie 'Landmeten in Mesdags tijd' 27 Adri den Boer Historisch nieuws 30 Varia: de onvergetelijke rijksweg 4b 42 Varia: beeldessay FIG 1958 44 Varia: Rijksmuseumobjecten (6) 46 Reacties 47 Column: twee theodolieten uit de Koude Oorlog 52 1 Adri den Boer Ir. Pieter van Leijsen Jan Stehouwer Adri den Boer Lustrumboeken nu ook in databank 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 3