Varia: de onvergetelijke Rijksweg 4b geen moeite om alle meetpunten en ook de grensstenen weer zichtbaar te maken. In de loop der jaren is de bestemming meer dere keren gewijzigd. Het benzinestation is verdwenen en de langparkeerplaats is ver plaatst. Momenteel is het een opslagplaats, die wordt gebruikt voor de verbreding van Rijks weg 4. Regelmatig kom ik er nog langs en kan deze veranderingen goed volgen. Maar het meest blijft in mijn herinnering het benzine station met de parkeerplaats. En verderop de volkstuinen, die mogelijk nog in het voor malige tracé liggen en in de crisisjaren voor de oorlog zijn uitgegeven. Zoals destijds ook is gebeurd met het tracé van Rijksweg 10, de rondweg om Amsterdam. De grond voor deze weg, oorspronkelijk bedoeld als Ringspoor- In het Rijkswegenplan 1958 komt nog Rijks weg 4b voor, die de verbinding moest vormen tussen Rijksweg 4 (de huidige Rijksweg 44) en Rijksweg 4a (de huidige Rijksweg 4). Begin- en eindpunt van deze voormalige Rijksweg 4b werden omstreeks 1970 nog gemarkeerd door twee viaducten in de omgeving van de Haagse Schouw en een benzinestation langs de huidige Rijksweg 4. Eén van de viaducten is naderhand omgevormd tot clubgebouw van de sportver eniging DoCoS. Het eindpunt bij Rijksweg 4 heeft naderhand al meerdere bestemmingen gehad. In 1967 bestond de directe omgeving van het benzinestation nog uit wilde begroeiing en een deel van de aansluiting was als weiland in gebruik. De eerste verandering was de aanleg van een langparkeerplaats rondom het benzinestation, waarvoor het totale eigendom moest worden benut. De grens was in 1937 ingemeten door de heer Scheffer, de latere rayonchef van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Overijssel. Het veldwerk was in drievoud opgemaakt; twee Kadaster veldwerken en één veldwerk van de Meet kundige Dienst. De laatste als afschrift met behulp van enkelzijdig carbon, maar gelukkig nog heel goed leesbaar en waarop de eind punten van de meetlijnen van coördinaten waren voorzien. Alle meetpunten waren, net zoals de grensstenen, onder maaiveld geplaatst en niet zonder meer terug te vinden aan de hand van de topografie. Er bestonden toen nog geen beheerkaarten van de weg. Het meten van een Snelliuspunt bracht uitkomst. Met de resul taten, die op kantoor in Delft waren berekend, was het nu mogelijk om vanuit dit centrale punt diverse meetpunten met richting en af stand te berekenen. Onmisbaar was daarbij de "Five Place Tables" van Wijdenes. Nu, ruim 50 jaar later, bijna niet meer denkbaar. Het eerste punt, een ijzeren buis, bevond zich op een grasdijk, maar net onder maaiveld, en de eerste prik in de grond was precies in de buis, een onvergetelijk moment. Daarna was het 42 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 44