baan, was al vóór de oorlog in het bezit van de gemeente Amsterdam. Voor een deel is deze grond toen nitgegeven voor volkstninen. Dat is de reden dat men nn diverse volkstninen aan treft in de directe omgeving op plaatsen waar het tracé is gewijzigd en op plaatsen waar ver vangende volkstninen zijn aangelegd. Op andere delen, onder meer in de omgeving van de Amstelveense weg, is in het kader van de werkverschaffing een spoordijk aangelegd. Op die plaatsen treft men nn nog een combinatie van weg en spoorlijn aan. Opvallend is ook dat in het Rijkswegenplan van 1958 Rijksweg 10 nog niet voorkomt. Joop Fokkink P.S. Niet Joop Fokkink, maar wel de boeiende website www.docos.nl lijkt op één punt een wat dikke duim te hebben: 'Nu wil het toeval dat in de periode dat DoCoS wordt opgericht, eind jaren 30, er door Anton Mussert grootse plannen worden ontwikkeld voor een ringweg rond Leiden. Enkele onderdelen van dat plan worden ook uitgevoerd, waaronder een via duct ergens in een weiland aan de rand van de stad. Maar na de 2e wereldoorlog, als Mussert ter dood wordt veroordeeld wegens land verraad, worden zijn plannen niet verder uit gevoerd. Wat overblijft is een viaduct.' Via een baan bij Rijkswaterstaat vanaf 1918 (slechts ƒ2500 per jaar) kwam Mussert in 1920 al te werken bij de Provinciale Waterstaat van Utrecht. Die betaalde beter! (Was het ook later bij Rijkswaterstaat niet zo dat het openen van het loonzakje werd vergeleken met het pellen van uien: de tranen schoten de ambte naren in de ogen!) Mussert was bij de provin cie Utrecht ingenieur en later hoofdingenieur, tot eind 1933 zijn NSB voor ambtenaren werd verboden. Het sportlokaal in Oegstgeest kan dus geen Mussertviaduct zijn! Zie in de rubriek Historisch nieuws ook het stukje over de 'Mussertpalen'. (redactie DHC, reageren mag) Nutteloos Rijkswaterstaatsviaduct in gebruik bij v.v. DoCos te Oegstgeest (foto: Joost van Hamersveld) 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 45