Op de uitkijk: instrumenten van het Korps Luchtwachtdienst en de Mijnenuitkijkdienst fe Drs. Sandra van Lochem-van der Wel 1 Tijdens de Koude Oorlog (1948-1991), toen de dreiging van een Sovjetaanval en kernoorlog het westen decennialang in zijn greep hield, hadden zowel de Koninklijke Luchtmacht als de Koninklijke Marine een uitkijkdienst. Het Korps Luchtwachtdienst keek over het hele land uit naar laagvliegende vijandelijke indrin gers en gebruikte een luchtwachtinstrument om de locatie van de waargenomen vliegtuigen te peilen. De Mijnenuitkijkdienst keek bij haveningangen en langs grote waterwegen aan de kust uit naar de minesplash van in het water gedropte mijnen. Ze gebruikten een pelorus om de positie van gedropte mijnen te bepalen. Beide diensten hielden het 'Russische gevaar' goed in de gaten. Korps Luchtwachtdienst Het Korps Luchtwachtdienst (KLD) is opge richt in 1950 als onderdeel van de luchtbescher ming tijdens de Koude Oorlog. Het maakte deel uit van het Commando Luchtverdediging (CLV) van de Koninklijke Luchtmacht. Het KLD was een waarschuwingsdienst om laag- vliegende vliegtuigen te signaleren. Radar kon toen nog geen laagvliegers beneden 900 meter hoogte waarnemen. Extra ogen en oren waren nodig om heimelijke laagvliegende indringers, die men vanuit de landen van het Warschau pact verwachtte, tijdig op te merken. Om naar die laagvliegers uit te kijken bouwde het KLD een netwerk van 276 hoge uitkijkposten, lucht- wachtposten, op bestaande gebouwen en vrij staande luchtwachttorens, verspreid over het hele land met een tussenruimte van maximaal 16 kilometer. De bemanning van de lucht- wachtposten bestond uit vrijwilligers, lucht wachters, die dicht bij de posten woonden. Ze Sgflifigï! 2 Op luchtwachttoren Eede (Zeeuws Vlaanderen) is tijdens openstellingsdagen een replica van het luchtwachtinstrument te zien. Foto S. van Lochem 2018. Luchtwachters op de uitkijk, 1955. Onderdeel van het luchtwachtinstrument is de ronde kaart met coördinaten van de omgeving. Bron KLu in particuliere collectie. 1 Drs. Sandra van Lochem-van der Wel is historisch geograaf. Al jaren doet zij historisch onderzoek naar Koude-Oorlogerfgoed, vooral naar het Korps Luchtwachtdienst en de Mijnenuitkijkdienst. Haar interesse in meet- en peilinstrumenten ontstond op jeugdige leeftijd, toen ze af en toe haar vader Kees van der Wel, landmeter van beroep, tijdens veldbezoeken mocht vergezellen. Website www.luchtwachttorens.nl. ■in( luim 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 4