Caert-Thresoor 2018-4 Uitgave 2018-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Veldstellen, trommelkaarten, dubbeltjeskaarten, manoeuvreerkaarten en krijgsspelkaarten: variaties op het thema Topographische en Militaire Kaart, door Frans Scholten; Cornelis Goliath (1617-1660). Leven en werk van wereldberoemd kaartmaker in Zeeland en Zuid-Amerika, door Ilja Mostert; Een wereldkaart met de kompasvariaties van Sir Edmund Halley door Reinier en Josua Ottens, door Hans Kok. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Streekarchief Midden-Holland (SAMH) te Gouda. Medewerker Joke Radstaat doet dat met een literatuurlijstje, waarin ook NGT Geodesia uit 1995 voorkomt. Zij noemt ook de kaartcollectie van het Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht, sinds 2010 beheerd bij dat streekarchief. 'Bijzonder in deze kaartencollectie is bijvoorbeeld de manuscriptkaart van de overbekende Carte du Camp d'Utrecht, commandépar le général en chef Marmont uit 1804. G.J. le Fèvre de Montigny was vanaf 1782 militair ingenieur en examinator van landmeters die in dienst van de verponding wilden komen. Op verzoek van generaal Marmont begon hij in oktober 1804 aan een kaart, die een onnauwkeurige voorganger moest vervangen en die ook geschikt was voor het onderwijs aan militaire scholen. Begin februari 1805 was de kaart klaar.' Haar bron hiervoor was trouwens H.R. Fredriks, De Carte du Camp d'Utrecht uit 1805, in: Caert-Thresoor 2011-3! Algemene informatie: www. caert. thresoor.nl. De redactie plaatst de inmiddels verschenen afleveringen met een vertraging van drie jaar op de eigen website. 51 Manuscriptkaart van Carte du Camp d'Utrecht, commandé par le général en chef Marmont uit 1804 (coll. SAMH, 1179_8557) 2019-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 53