Ook de mijnenwachters stonden met twee per sonen op de uitkijk. De ene mijnenwachter peilde de waterzuil en las de richting af. Hij keek door het draaibare keepvizier aan de ene zijde tot hij de draad van het draadvizier op één lijn zag met de te peilen waterzuil waar de mijn in het water was beland. Een pijltje op de vizierdrager gaf aan hoe groot de hoek (in gra den) was tussen de noord-zuidlijn en de water zuil. De andere gaf deze richting, samen met het tijdstip en de vorm en afmeting van de ge spotte mijn, per veldtelefoon door aan de groepspost. Nedinsco vervaardigde ook de pelorusinstru- menten die de Mijnenuitkijkdienst gebruikte. Elke pelorus heeft de aanduiding K.M. en het logo van de Koninklijke Marine, een instru- menttypenummer, CI.Nr. 575.02.16.08, een fabricagejaartal en een uniek nummer voor elk instrument. De vroegst afgeleverde pelorussen, langs de Westerschelde en de Nieuwe Water weg, zijn gemaakt in 1950. Na uitbreiding van het aantal waluitkijkposten langs de Nieuwe Waterweg zijn daar ook instrumenten uit 1956 geleverd. De binnenste plastic gradenring en draaibare arm met aan de ene zijde een keep- vizier en de andere zijde een draadvizier. Om de pelorus af te kunnen lezen aan de zijde van de waarnemer werd hij niet met de 0 naar het noorden geplaatst, maar 180 graden gedraaid, met de 180 naar het noorden. Als hulpmiddel om de pelorus nauwkeurig te plaatsen zaten in de houten opbergkist (peloruskist) een situatie schets en merklijnenlijst met de richting in graden van enkele markante herkenningspunten in de om geving, zoals kerktorens of vuurtorens. Pelorus nr. 49093 met smal keepvizier behorend bij waluitkijkpost 33 Westerschelde, west van Ellewoutsdijk. Foto S. van Lochem. 2019-1 De Hollandse Cirkel Mijnenwachters tijdens een oefening, mogelijk bij waluitkijkpost 6 Schulpengat bij Fort Erfprins in Den Helder. De pelorus heeft een smal keepvizier. Bron NIMH in Sakkers en Den Hollander 2002.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 8