weg, in het bijzonder voor de lengtebepaling op zee5, maar het werd de Engelse klokken maker JOHN HARRISON (1693-1776), die in het midden van de 18de eeuw kwam met de realisatie: een transportabel mechanisch uur werk dat voldoende met de dagelijkse aswente ling van aarde in de pas liep om - gelijkgezet met (bijvoorbeeld) Greenwich - elders op aarde Greenwich-tijd beschikbaar te hebben.6 Die tijd vergelijkend met de plaatselijke tijd, zoals bepaald uit sterren- en/of zonswaarnemingen met behulp van een sextant en een op locatie beschikbaar actueel nautisch jaarboek (alma nak), leidde tot het gezochte lengteverschil met Greenwich. Gebruikmakend van de ook sedert het midden van de 18de eeuw verbeterde sex tant, bleef dit tot medio 20ste eeuw de gang bare methode van navigatie op zee. Te land had de maan, na de invoering van het optische doorgangsinstrument (eveneens in het midden van de 18de eeuw), tot medio 20ste eeuw geo detisch afgedaan. Twintigs te-eeuwse ontwikkelingen Na - en al in - de Tweede Wereldoorlog leidden wetenschappelijke en technische ontwikkelin gen echter tot nieuwe inzichten en kwam de maan in geodetisch opzicht weer in beeld. Nog meer dan tevoren werd, gebruikmakend van de allengs verbeterde communicatie- en navigatie- methoden, in de oorlog de behoefte gevoeld aan een eenduidig, de aarde omspannend, geo detisch netwerk. Na de oorlog hiernaar stre vend, was de klassieke terrestrische triangula tie met maximale zijdelengten van doorgaans hoogstens enkele tientallen kilometers mis schien toepasbaar bij onderlinge aansluiting van naburige regionale driehoeksnetten, maar geen optie als daartoe breder water moest wor den overbrugd, zoals voor een mondiaal net werk onvermijdelijk zou zijn. Gezocht zou moeten worden naar een methode waarmee, zo mogelijk onafhankelijk van het spaarzaam be kende zwaartekrachtsveld, grotere afstanden in één keer konden worden genomen om een wijdmazig primair net te vormen, waarin be- staande of te vormen regionale netten konden worden ingepast. De ontwikkelde radio-navi- gatiemethoden - vooral die ten behoeve van de luchtvaart (Shoran en Hiran) - boden na de oorlog grootschalige geodetische mogelijk heden, maar optische methoden bleven, vooral dankzij de beter controleerbare voortplantings- snelheid (refractie) van licht, voor het primaire werk voorlopig de voorkeur genieten. Aanvankelijk voor eigen gebruik in Finland, had de geodetisch betrokken Finse sterren kundige YRJÖ VAISAlA (1891-1971) daartoe al in 1946 een idee. Naar eigen schrijven7 was het al omstreeks 1921 bij hem opgekomen; dus al in de tijd toen hij ook de eerste hand legde 60 Yrjö Vaisala, 1946: small moons which would circle the earth (portret uit: Kakkuri, 2001) 5 Howse 6 Stuart McCready (ed.), The discovery of time, Sourcebooks Inc., Naperville, Illinois 2001 7 Y. Vaisala, "An astronomical method of triangulation", Sitzungsberichte der Finnischen Akademie der Wissenschaften 1946, Helsinki 1947 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 10