aan toepassing van lichtinterferentie voor het nauwkeurig meten van grotere afstanden8; de methode die in de jaren 50 in Nederland zou worden gebruikt bij de realisatie van de ijk- basis in de Loenermark. Vaisala's idee van stellaire triangulatie bestond in het gebruik van lichtgevende hulppunten, zó hoog boven het aardoppervlak, dat die van twee onderling ver verwijderde triangulatiestations zouden kunnen worden aangemeten. In 1923 - dus na Vaisala in 1921! - kwam EDWARD B. HERSCHEL WADE (1872-1945, zoon van de beroemde sterrenkundige John F.W. Herschel) en destijds hoofd van de Geo detic Survey in Egypte - met het plan om de plaatselijk ca 400 km brede Middellandse Zee tussen Kreta en Noord-Afrika geodetisch te overbruggen met behulp van een per ballon halverwege omhoog gebrachte en bij duisternis wederzijds te fotograferen magnesium-licht- flits.9 Wades plan kwam niet tot uitvoering, maar zijn flare triangulation (fakkeltriangula tie) vond later elders wel toepassing; praktisch, voor het eerst in 1945 bij de overbrugging van het ter plaatse ongeveer 135 km brede Skage- rak tussen Noorwegen en Denemarken; dit ter sluiting en versteviging van de Baltische drie hoeksketting als beoogde aaneenschakeling van de betrokken nationale primaire netten.10 Tijdens de van Brits-Amerikaanse militaire zijde aangestuurde operatie parachuteerde de RAF in de nachten tussen 15 juli en 4 augustus tientallen flares, die op een hoogte van onge veer 2 km werden 'ontstoken' om vanaf de wederzijdse kusten (drie stations aan elke kant) met theodolieten - waaronder oude van Hilde- brand en Bamberg en moderne van Wild en Zeiss - te worden aangemeten.11 Misschien is het deze logistiek ambitieuze onderneming ge weest die Vaisala - na 25 jaar stilzwijgen over zijn eigen concept - aanspoorde om in februari 194612 daaraan alsnog ruchtbaarheid te geven. Daarbij heeft zeker meegespeeld dat hij, tijdens de oorlog, te Turku bij zijn nachtelijke astrono mische waarnemingen werd afgeleid door lichtflitsen, veroorzaakt door ontploffende luchtdoelgranaten.13 In de eenvoudigste opzet van Vaisala's stellaire triangulatie werden, bij duisternis vanaf twee stations op eenzelfde bekend tijdstip fotografe rend tegen de achtergrond van de sterrenhemel, twee stellaire richtingen bepaald, die via de daarvoor geldende aardrotatie-formules wer den getransformeerd naar het beoogde terres- trisch (aards) referentiestelsel. In dat stelsel 61 Meteorological balloon Tolex CR-66-1700 Koysam 120G or 130G Geodetic sonde Vtitsalc G5 14 Bij stellaire triangulatie in Finland werd een lichtflitsende sonde met een ballon op hoogte gebracht (uit: J. Kakkuri, "The use of balloons for geodetic research", COSPAR Space Research 1977) 8 Idem, Die AnwendungderLichtinterferenzzuLangenmessungen aufgrosseren Distanzen, Helsinki 1923 9 R. Roelofs, Intercontinentale bruggen, diesrede TH Delft, januari 1959 en James R. Smith, The Struve Geodetic Arc and its connections to the Arc of the 30th meridian in Africa, workshop "History of Surveying and Measurement", Athene 2004 10 Roelofs 11 O. Simonson, "Preliminary report on the triangulation between Denmark and Norway carried out in 1945 by means of parachute flares", Bulletin Géodésique 1949 nr. 11, pp. 33-52 12 Vaisala, 1947 13 Juhani Kakkuri, Geodetic reseach in Finland in the 20th century, Helsinki 2001 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 11