bepaalden die richtingen dan samen een ge oriënteerd vlak als meetkundige plaats voor de gezochte verbindingslijn tussen beide stations. Dit proces herhaald - al dan niet op dezelfde dag of op dezelfde lichtbron in de ruimte - leverde een tweede georiënteerd vlak als meet kundige plaats voor de gezochte interstations- lijn. Onderlinge snijding van deze beide vlakken leverde (mits onderling voldoende verschillend georiënteerd) de richting van die verbindingslijn in het aardse referentiestelsel; en dit - de crux - ongeacht de zwaartekracht! Naast het gebruik van opgelaten ballonnen en uit vliegtuigen neergelaten parachutes, als dragers van een te fotograferen lichtbron, voor zag Vaisala in 1946, voor het overbruggen van grotere afstanden, ook de inzet van raketten. En bij dit laatste: .that it would be possible to realize small moons which would circle the earth at an altitude of some thousands of kilo meters we should obtain practically eter nal light sources for a giant triangulation ,]"14 Maar, uiteindelijk gerealiseerd, was het geodetisch gebruik van kunstmatige satellieten nog verre toekomst en bleef, als gevolg van de voor hulppunten maximaal te bereiken hoogte, de toepassing van Vaisala's methode van stellaire triangulatie - evenals Wades fakkel triangulatie - beperkt tot stappen van hoog stens enkele honderden kilometers. De maan, geodetisch herondekt Voor het optisch overbruggen van beduidend grotere afstanden bleef de geodesie, gebruik makend van eigentijdse technieken, voorlopig aangewezen op onze natuurlijke satelliet: de maan. In het midden van de 18de eeuw was maansafstandmeting geodetisch terzijde ge steld vanwege ontoereikende astronomische kennis (stersposities, respectievelijk vorm en beweging van de maan) en gebrekkige waarne mingstechnieken (onderscheidingsvermogen, tijdmeting en vastlegging), maar twee eeuwen later was daar verandering in gekomen. De sterrenhemel was intussen nauwkeurig in kaart gebracht, het vanaf de aarde variabele profiel van de maan was beter bekend, de maansbaan in details berekend en voorspelbaar en er was betere waarnemings- en registratieapparatuur (telescopen, camera's, klokken en communica tie). Dit alles bood omstreeks 1945, met ge bruikmaking van de maan, praktische moge lijkheden tot de beoefening van wat vijftien jaar later15 kosmische geodesiezou gaan heten; te beginnen met maansafstandmetingen naar de zon. Evenals bij bovenbedoelde navigatiemethode, werden in de kosmische geodesie de schijnbare middelpunten van maan en zon maatgevend voor de hoekafstand tussen beide hemellicha men. Het geval van de aldus in absolute zin kortste zon-maansafstand (hoekafstand 0) treedt tijdens een zonsverduistering op in de hartlijn van het schaduwtraject dat op aarde doorlopen wordt. Een zonsverduistering is F| Met de 'Vaisala-constructie' wordt de richting PQ gevonden door snijding van de waargenomen vlakken PQF1 en PQF2 (tekening: schrijver) Bij een totale zonsverduistering strijkt de maanschaduw met nominaal 0,5 km/s oostwaarts over het aardoppervlak (uit: M.L Kobus J.J. Raimond, "Cosmografie", 1946) 14 Als noot 12 15 Als noot 1 62 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 12