4r ■w Een werkelijk vernieuwend idee op het gebied van de geodetische maansafstandmethode was de maancamera, uitgevonden door de Amerikaanse sterrenkundige WILLIAM MARKOWITZ (1907-1998), directeur tijd- dienst van het U.S. Naval Observatory te Washington D.C. Gemonteerd op een geschik te telescoop, was de 'dual-rate' maanpositie- camera een ingenieus optisch-mechanisch systeem, waarmee de maan en de omringende sterren gelijktijdig konden worden gefotogra feerd; 'dual-rate' in die zin dat, tijdens de op name, de fotografische plaat met behulp van een synchroonmotortje werd verschoven om de dagelijkse beweging van de sterren bij te hou den, en een ander motortje om daarbij de rela tieve beweging van de maan (ca. xh graad per uur) - midden tussen de sterren - te volgen. Het 'maan-motortje' draaide daarbij de planparal- lelle glasplaat, die tevens diende om het ver schil in verlichtingssterkte van sterren, ener zijds, en maan, anderzijds te compenseren.18 Het essentiële verschil met de 'klasssieke' methode van stersbedekking was dat, bij toe passing van de maancamera, van een aantal sterren rondom, de afstand tot de maansrand werd bepaald na bemeting van één enkele foto grafische plaat en dat bij de stersbedekkings- methode van individuele sterren - doorgaans fotometrisch - werd vastgesteld dat die afstand 0 was. Vanaf 1952 in bedrijf, was Markowitz' uit vinding primair bedoeld voor de praktische ontsluiting van de Efemeridentijd (E.T.): "de tijd zoals die voorkomt in de betrekkingen van de theorie van de mechanica (Newton- Einstein)"19; anders gezegd: de tijdschaal waar op waar te nemen dynamische processen vol gens die theorie verlopen. De bedoeling was dat twintig over de gehele aarde (alle mogelijk V 4 -A m Hf 65 De Markowitz-maancamera met instelmogelijkheden. 1: lineaire aandrijving fotografische plaat; 2: standplanparellel maanfilter; 3: bewegingsrichting fotografische plaat (uit: Berroth Hoffman) F i i Met de sterren als paspunten werd het middelpunt van de maan fotogrammetrisch bepaald (tekening: schrijver) 18 W. Markowitz, "Photographic determination of the moon's position, and applications to the measure of time, rotation of the earth, and geodesy", Astronomical Journal 59, nr. 1214 (1954), pp. 69-73 19 J.C. de Munck, "Efemeridentijd, atoomtijd en universele tijd", Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 81 (1965), pp. 349-382 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 15