Expositie 'Landmeten in Mesdags tijd' (2) bewegende aardschollen!) verdeelde camera's de baan van de maan - het toen nauwkeurigst waarneembare dynamische proces in de ruim te - zouden gaan volgen en dat hiermee een begin zou worden gemaakt in het kader van het Internationaal Geofysisch Jaar 1957-'58 (IGJ). Het IGJ was een aardwetenschappelijke onderneming, waaraan ook Nederland van 1 juli 1957 t/m 1958 daadwerkelijk zou deelne men en waarover belangstellende Nederlandse radioluisteraars door middel van een reeks lezingen door terzake deskundigen werden ge- informeerd; een reeks die in gedrukte vorm werd gepubliceerd.20 Een belangrijke Neder landse IGJ-bijdrage was de inrichting en het bedrijf van het tijdelijke geodetische waar nemingsstation "De Muizenberg" op Curagao, waar - naast de geodetisch-astronomische apparatuur - ook één van Markowitz' maan- camera's werd ondergebracht; welkom op het geodetische station, want uit de aarde-omspan- nende maancamera-waarnemingen zouden - nauwkeuriger dan ooit tevoren - ook de grootte en de vorm van de aarde kunnen worden afge- leid.21 Het was toen nog niet te voorzien dat de ana lyse van de maancamera-waarnemingen model zou staan voor het meetkundig geodetisch ge bruik van kunstmanen en dat die in dat opzicht de rol van de 'echte' maan zouden gaan over nemen. Adri den Boer vanaf Het Hoogste punt 'Panorama Mesdag en TU Delft samen naar een hoger ni veau met de tentoon stelling 'Vanaf het hoogste punt: Land meten in Mesdags tijd.' Dat leek de mooiste zin uit de persberichten. De expositie was in het vorige nummer al aangekondigd, maar was pas klaar en voor het eerst te zien op de persopening van 28 maart 2019. Het is een unieke landmeetkundige tentoonstelling. Bezoek zij aanbevolen, al dan niet met bezich tigen van Nederlands grootste schilderij, het Panorama van Scheveningen. 66 WORDT VERVOLGD 20 Het Internationaal Geophysisch Jaar 1957-1958, KNMI Verspreide Opstellen nr. 4, SDU 's-Gravenhage 1957 21 R. Roelofs, "Aarde, maan en sterren", Het Internationaal Geophysisch Jaar I '957-1958, pp. 65-70 .Uwlnvrtonln ai,(Ö1frn Foto in Scheveningen waar Mesdag gestaan heeft met Astrid Elemans (hoofd Geo gemeente Den Haag) en Adriaan van Natijne (TU Delft). 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 16