De Sartorius schuiftachymeter Ir. Theo van den Broek Als liefhebber van (antieke) landmeetkundige instrumenten zie ik op Ebay.(de/kleinanzeigen) soms een instrument aangeboden worden dat je eigenlijk niet kan laten 'lopen'. Dit was zo ook het geval in februari 2018 toen een Otto Fennel schuiftachymeter te koop werd aange boden. De vraagprijs was echter dusdanig hoog 5000) dat ik hierop niet ben ingegaan. Tot mijn verrassing werd een maand later een zelfde type instrument aangeboden, nu van de firma Sartorius Werke uit Göttingen met een vraagprijs van 990. Mijn eerste bod werd direct geaccepteerd en het instrument is nu een eye-catcher in mijn verzameling. De afmetin gen zijn lengte 43 cm, hoogte 30 cm en het gewicht is 4 kg. Het instrument is de voorloper van de latere (vanaf ca 1930) diagram- en dubbelbeeld- reductie-tachymeters, zoals Wild RDS en RDH, Carl Zeiss Boshardt, Dahlta en Redta002, Kern DKRV e.d. Opgemerkt moet worden dat in 1900 één van de eerste diagramtachymeters al ontworpen en ge construeerd is door Hammer-Fennel (tachymeter-theodoliet) in combina tie met een verticale baak. Principe: Met een schuiftachymeter (projectie- tachymeter) kun je direct een horizontale af stand en hoogteverschil tussen twee punten meten, zonder tussenkomst van lastige bereke ningen. Het construktieprincipe is al in 1863 bedacht door Kiefer, die in 1873 een instrument heeft laten maken door de firma Breithaupt Sohn. Dit instrument werd een tachygraphometer genoemd en had tevens een meettafel om de gemeten punten direct te kaarteren. Karl Wagner heeft in 1868 hetzelfde principe 71 ...uit nu de verzameling van de auteur (foto's Theo van den Broek) Internet-aanbieding Otto Fennel schuiftachymeter, 2018 De Sartorius-schuiftachymeter... 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 21