gebruikt en zijn instrument werd in 1871 ver beterd door Otto Fennel uit Cassel. Bijgaande tekening afkomstig uit Jordan en Eggert (Zweiter Band, blz 698) geeft dit instru ment duidelijk weer. In tegenstelling tot de Sartorius heeft dit instrument wel een horizon tale rand. De Sartorius heeft dan wel weer een kompasnaald met gradenverdeling, bevestigd in wat de Duitsers zo mooi noemen een 'kastenboussole', op de tweede foto aanwezig in de rechthoekige box. Vermoedelijk kan het instrument ook voorzien worden van een meet tafel/planchet, omdat op het onderstel ook een horizontale schaalverdeling is aangebracht. De verticale rand is vervangen door een pro jectie-inrichting in de vorm van een recht hoekige driehoek CC'D. Naast de verticale schaal CC' is een afstandschaal AA', en een vaste horizontale schaal BB' aaangebracht. De nulpunten van AA' en BB' liggen in de draaiingsas van het instrument. Het nulpunt van de schaalverdeling CC' ligt in de instru mentbasis en de verdeling is van hieruit in mm's uitgevoerd. De liniaal (afstandschaal) AA' is parallel aan de vizierlijn van de richtkijker die over af standsdraden beschikt bevestigd. De schuin gemeten afstand wordt hierop geschaald via nonius b, waarna de schuifdriehoek CC'D wordt verplaatst zodat de verticale liniaal CC' tegen het plaatje van nonius a aansluit. Nonius a is gekoppeld aan nonius b. Door deze ver schuiving kan op de horizontale lineaal BB' via nonius c de horizontale afstand afgelezen worden. Noniusaflezing d geeft dan het verti cale hoogteverschil. 72 Breithaupt tachygraphometer, ca. 1920 (foto Geodatisches Institut der Leibniz Universitat Hannover) Tekening van hetzelfde instrument, maar met horizontale rand (uit Jordan en Eggert) Schuifdriehoek in detail (foto Theo van den Broek 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 22