Bij deze metingen wordt een kiepbare ver ticale baak gebruikt, die dan via een diopter gericht wordt op de lens van het toestel om er voor te zorgen dat de baak loodrecht op de vizierlijn van de richt- kijker komt te staan. Het onderste gedeelte staat loodrecht boven het te meten punt en het gedeelte vanaf het scharnier wordt dan loodrecht geviseerd op de vizierlijn door te richten op het hart van het objectief. Dit is buiten toch meer foutgevoelig en lastig, zodat de loodrechte stand van de baak, omdat deze makkelijker te hanteren is, veel meer werd toegepast. Onderstaande tekening geeft de achterliggende formules weer: De schuin gemeten afstand OM= 100 l (het afgelezen baakinterval). In de rechthoekige A OMN is OM L cos a (1) in de rechthoekige A OMF is MF OM sin a (2) en OF OM cos a (3) 1 en 2 gecombineerd geeft MF L sin a cos a h het verticale hoogteverschil tussen vizier lijn (M) en draaipunt 2e as. (O) Dit opgeteld bij de hoogte van het opstelpunt A en de instru menthoogte i geeft de hoogte van het terrein- punt ten opzichte van het referentievlak. 1 en 3 gecombineerd geeft OF L (cos a cos a) =L (cosa)2 D de horizontale afstand tussen opstelpunt en M het punt dat zich lood recht boven het te meten terreinpunt B moet bevinden. De schuifdriehoek is in een foto in detail aan gegeven. Literatuur W. Jordan, Handbuch der Vermessungs- kunde, Zweiter Band: Feld- und Land- Messung Stuttgart 1904 E. Hammer, Der Hammer- Fennel'sche Tachymeter-Theodolit, Stuttgart 1901 Hans Löschner, Über Tachymeter und ihre Geschichte: Österreichische Zeitschrift für Vermessungswesen, Wien 1907 Website www.gih.uni-hannover.de (GIH-Historie, Sammlungen) P.S. 1) Sartorius Werke maakt momenteel geen geodetische apparatuur meer, maar is gespecialiseerd in bioreactors voor de farmaceutische industrie, membramen, elektronische microbalansen e.d. 2) Het Kadastermuseum in Arnhem beschikt over twee Otto Fennel schuiftachymeters. 73 Tekening van kiepbare verticale baak Achterliggende formules 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 23