Op 25 april 2014 verhuisden de instrumenten naar hun huidige locatie in de toren van het Geodesiegebouw.40 Een paar maanden eerder werd in overleg met IGIE besloten dat de PRURO met zijn ruim 100 kg te zwaar was om naar boven te verslepen.41 Al een paar jaar daarvóór, in oktober 2011, was ik door Ad van Vliet benaderd met de vraag of ik de PRURO in mijn collectie zou willen opnemen wanneer daar in Delft geen plek meer voor was. Rond die tijd waren wij thuis net bezig met nieuw bouw en moest de overdracht dus even op zich laten wachten. Op 2 december 2013 was het dan zover en ben ik het instrument in Delft op gaan halen om het naar Castricum te brengen. Op de schotelvormige voetjes voor de stel- schroeven na, was het instrument bij ophalen compleet. De voeding voor de verlichting heeft nog een nieuwe schakelaar gekregen, maar voor de rest is die nog origineel en datzelfde geldt voor de lampen. Tijdens de opslag in Delft was het instrument reeds deels gedemon teerd en bij het transport naar Castricum is het nog verder gedemonteerd om het enigszins draagbaar te maken. Bij mij aangekomen heeft de PRURO al die tijd volledig gemonteerd in een verwarmde opslag gestaan. Aanvankelijk was het de bedoeling ermee te gaan meten en met name de randverdelingen van modernere instrumenten te gaan testen. Hiertoe had ik een kolom gemaakt waar de PRURO stabiel op kon staan en heb ik, samen met de toenmalige werknemer Thijs van der Nagel, in mei 2014 nog een volledige serie waarnemingen gedaan (zie afbeeldingen 7 en 8). De meting, die circa acht uur in beslag nam, bleek echter verstoord te zijn en is verder niet uitgewerkt, mede om dat de tijd ontbrak het ALGOL60 algoritme uit het artikel van Bakker te herschrijven naar een moderne programmeertaal. Daarna is het instrument niet meer gebruikt. In februari 2018 ben ik op uitnodiging van Joop Gravesteijn met hem een dagje op pad gegaan in Delft. Een van de locaties die we bezochten was de Faculteit Bouwkunde, waar ik kennis maakte met de collectiebeheerder Sylvia Nijhuis, die ons meenam naar het depot. Op een bepaald moment kwam de PRURO ter sprake en gaf ik aan dat ik, wegens de aan staande verbouwing van ons huis voor het realiseren van een astronomisch observato rium, geen ruimte meer zou hebben voor dit instrument. Aangezien ik wist dat het Delftse banden had, leek mij de collectie van de TU Delft de uitgelezen plek het instrument te her bergen. Ook Sylvia Nijhuis leek dit een goed plan, mits aangetoond kon worden dat het in strument daadwerkelijk aan de TU gebruikt was. Op 7 februari 2019 heb ik samen met mijn zwager Adri Twisk het instrument gede monteerd en gereedgemaakt voor het transport terug naar Delft. De volgende dag zijn we naar Delft gereden en werd het instrument overge dragen, en ter plaatse volledig gemonteerd, met de belofte de geschiedenis ervan in een artikel vast te leggen, waarvan akte.42 Dit artikel is mede tot stand gekomen dankzij de waardevolle aanvullingen van Leen Aardoom, Wim van Beusekom, Jan Ebbinge, Joop Gravesteijn, Ad van Vliet en niet op de laatste plaats Hermann Schmider van de firma Breithaupt te Kassel, waarvoor ik hen veel dank verschuldigd ben. 80 Afbeelding 8: Thijs van der Nagel achter de Breithaupt PRURO met Wild T3 no. 8563 40 "DHC in Torenkamer Geodesiegebouw", in: De Hollandse Cirkel, Jaargang 16, nr. 2, (juni 2014), p. 75 41 Correspondentie met Joop Gravesteijn d.d. 29 april 2019 16:07 42 De PRURO is in de collectie van de TU Delft opgenomen met nummer 2019.0001.GEO. DHC heeft ter demonstratie een Wild T1 eraan toegevoegd, een exemplaar dat overigens altijd in eigendom van de TU Delft is geweest, en nu nummer 2019.0002.GEO heeft gekregen. 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 30