Historisch nieuws 'Amersfoort tijdens Koningsdag het middelpunt van Nederland' 'De koninklijke familie viert dit jaar Konings dag in Amersfoort. Met recht is de kei-stad deze dag het middelpunt van Nederland. In Amersfoort staat de Onze Lieve Vrouwentoren. Sinds 1832 is de centraal gelegen toren in Amersfoort het kadastraal nulpunt in het landelijk coördinatenstelsel voor Nederland; de Rijksdriehoeksmeting. Dankzij de drie hoeken van dit gebouw werden de coördinaten bepaald van het middelpunt van Nederland. Dit noemen we ook wel de Rijksdriehoeksmeting.' (www.kadaster.nl op 24 april 2019) 'Grenzelozepalen' in musea In de vorige twee nummers stonden grenspalen uit Nijkerk en Hoogland nog steeds op hun goed uitgemeten plek. Museaal is dat anders! De 'Mussertpalen' uit nummer 2019-1 hebben alleen het provinciewapen van Utrecht. In Amersfoort prijkt een provinciale grenspaal, een zgn Leeuwenpaal, met de wapens van de provincies Utrecht én het nog ongesplitste Holland. Kent de afgebeelde Hollandse kant één leeuw, de Utrechtse kant heeft er twéé. De granieten paal van ooit 150 cm komt dus van die provinciegrens, heeft nummer 6 en is ver vangen. 'De oorspronkelijke paal staat in Amersfoort, in de tuin van het stadsmuseum Flehite, weliswaar korter dan origineel, maar voor de rest in redelijke staat,' aldus de web site van een kenner. 'Wanneer de paal daar is weggehaald en of dat regulier is gebeurd kon de conservator van het museum mij niet ver tellen', aldus die webmaster van www.utrech. blogspot.com. De museale website geeft wel aan waar hij vandaan kwam: 'Deze paal stond oorspronkelijk in wat nu de tuin is van Jan Burger, woonachtig Goyergracht Zuid 51 te Eemnes'. Dat lijkt beperkt houdbaar, maar staat ook zo op www.utrechtaltijd.nl. Het was één van de eerste 16 van de in totaal 23 palen, waarvan de rooiljn gericht was op de Utrechtse Dom. Ze legden de oostgrens van het Holland se Gooi vast. En die rechte lijn is nog steeds op kaarten te zien.. Frederiek Breedijk (167 cm) wordt opnieuw bedankt voor ook weer de leuke illustratie van de hóógte van de paal! 81 Verplaatste Leeuwenpaal in Amersfoortse museum Flehite. Frederiek Breedijk laat zien dat deze paal geen 1,50 m hoog meer is... ...en wil hem wéér verplaatsen (foto's José Broekhuizen). 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 31