DHC weer op GeoBuzz 19 en 20 november is GeoBuzz weer in het Congrescentrum in Den Bosch, nu zelfs met een 'Inspiratieparade', zie www.geobuzz.nl. Het Universum van Amsterdam - Schatten uit de Gouden Eeuw van de cartografie De grootste kaarten ter wereld liggen in de vloer van de Burgerzaal, in het hart van het Koninklijk Paleis Amsterdam. De drie ronde mozaïeken hebben elk een diameter van maar liefst 624 centimeter en laten het oostelijk en westelijkhalfrond van de wereld en de sterren hemel zien. Ze zijn een essentieel onderdeel van het concept van architect Jacob van Campen voor dit gebouw, het voormalige stad huis van Amsterdam. Hij ontwierp het impo sante stadhuis als universum in het klein. De spectaculaire vloerkaarten zijn vandaag de dag nog steeds een geliefd onderdeel van een be zoek aan het Paleis. De gigantische vloer- kaarten zijn een onmisbaar onderdeel van het ontwerp van Jacob van Campen voor dit bij zondere gebouw. De marmeren reliëfs met de vier elementen (Water, Vuur, Aarde en Lucht) en slingers van flora en fauna verbeelden de microkosmos. Beelden van Romeinse goden in de omliggende galerijen symboliseren de pla neten van ons zonnestelsel, de macrokosmos. Samen vormen deze het universum in het klein. De Stedenmaagd van Amsterdam troont boven de ingang van de Burgerzaal en heeft het universum letterlijk aan haar voeten, een uitgesproken statement. Onderzoek voor de tentoonstelling, het Univer sum van Amsterdam, in het Koninklijk Paleis heeft geleid tot een spannende vondst. Recen- 87 Burgerzaal in het Paleis op de Dam www.paleisamsterdam.nl 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 37