Varia: 'lumineus idee' na 14 mei 1940 Caert-Thresoor 2019-1 'Toen men zoover was, begon men met man en macht te enquêteeren. Gemakkelijk was dit geenszins. Men zocht naar een handzame methode, men experimenteerde, tot men opeens een lumineus idee kreeg. Bij de K.L.M kreeg men de beschikking over een aantal luchtfoto's van Rotterdam. Op deze foto's kon men precies nagaan, welke de verloren gegane panden waren, hoeveel verdiepingen ze hadden enz. enz. Prof. Schermerhom heeft toen in de afdee- ling Geodesie van de Technische Hooge- school te Delft aan de hand van een verza meling stereoscopische luchtfoto's zooals die voor den cartografiscben dienst ge bruikt plegen te worden, de hoogte van de panden tot op een meter nauwkeurig kun nen uitrekenen, zoodat men de beschikking kreeg over een zeer minutieus overzicht van grondindeeling en opstallen in het ver woeste gebied. Zodoende werd het moge lijk, den kubieken inhoud van de panden vast te stellen.' (Rotterdamsch Nieuwschblad, 8-11-1941, fragment uit artikel met de kop 'Het nut van stereoscopische luchtfoto's bewezen'.) P.S.: Overigens had ook het Kadaster nauw keurige kaarten van de verwoeste gebieden van Rotterdam (de hulpkaarten), maar die waren uiteraard niet in 3D. Ook de afdeling Grondbelasting had precieze lijsten ge maakt van verwoeste panden, met als doel om te verhinderen dat de eigenaren nog een aanslag gebouwd voor de grondbelasting zouden krijgen. Ondergetekende zag deze lijsten onlangs in het Nationaal Archief. Zacharias Klaasse Uitgave 2019-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Kaartscheepjes: Amsterdamse plattegronden als maritiem-historische bron, door Anton Wegman; Grandioos Grensgeval: Nieuw onderzoek naar het zestiende-eeuwse landschap op Pieter Pourbus' geschilderde kaart van het Brugse Vrije, door Jan Trachet; Geheimhouding bij de VOC? De dubbele petten van Blaeu en Van Keulen, door Martijn Storms. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Zeeuws Archief. Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl. De redactie plaatst de inmiddels verschenen afleveringen met een vertraging van drie jaar op de eigen website. 89 2019-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 39