die gemeente bovendien een receptie aanbood voorafgaand aan het slotbanket!) Het werk kon voor een belangrijk deel worden uitgevoerd als vrijwilligerswerk 'in de tijd van de baas', dus 'gratis'; wel werden al snel haast alle commissievergaderingen 's avonds gehou den, in Utrecht, in Hoofdkantoor III van NS. Alleen de secretariële ondersteuning vanaf begin 1982, door mevr. Elfriede Fendel van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor matie (SSVI), werd uit het projectbudget ge financierd. Eind 1981 werd een commissie voor het partnerprogramma samengesteld uit echt genotes van de commissieleden. Andere tijden De omstandigheden waren, bijna veertig jaar geleden, wel heel anders dan tegenwoordig. Zo moest het hele congres drietalig zijn, alle of ficiële onderdelen door simultaanvertalingen Engels, Frans en Duits. Al het drukwerk even eens; voor de vertalingen daarvan werden echtgenotes ingeschakeld: van Rijkswaterstaat- collega Van der Wal (een Frangaise) en me vrouw Rummel, toen net geïmmigreerd vanuit Duitsland. Een voor de tegenwoordige tijd bizar punt van aandacht was dat een lading vlaggen voor in de zittingzalen, die het FIG- Bureau meenam uit Zwitserland, schriftelijk ingeklaard moest worden voor de Douane. Nogal wat deelnemers betaalden hun deel nemersfee cash of per cheque aan de congres balie, wat ertoe leidde dat er op de maandag ochtend een bedrag van ongeveer ƒ10.000 en een pakket cheques te voet naar het kantoor van ABN (toen nog zonder Amro) in het Statenkwartier gebracht moest worden. Ook totaal anders dan tegenwoordig was de her komst van de buitenlandse deelnemers: uit slechts 26 landen, waarvan slechts drie niet- westers (Nigeria, China en Zuid-Afrika) en vijf Oost-Europees: Bulgarije natuurlijk (Bulgarije was het inkomende voorzitterschap), Tsjecho- Slowakije, Joegoslavië, Polen en Hongarije. Ook anders dan tegenwoordig zou gebeuren werd er geen aparte rechtspersoon opgericht voor dit project. Het hele gebeuren speelde zich financieel af binnen de kas van de vereni ging, wel met een aparte tijdelijke girorekening voor het project. De omzet van het project be droeg ƒ160.000, ongeveer zeven keer de ge wone jaaromzet van de vereniging! Betrokkenheid leden van de NVG Er werd van meet af aan gestreefd naar zo veel mogelijk betrokkenheid van de NVG-leden, zowel door hen in te schakelen in het werk als door deelname aan het programma. Er werd een gezamenlijke studiemiddag in het pro gramma opgenomen over de buitenlandse activiteiten van de Nederlandse geodesie (woensdag), en alle leden werden bovendien uitgenodigd voor de door de NVG te geven receptie (dinsdag, gratis), de door de bedrijven te geven receptie in het Kurhaus (woensdag, gratis) en het slotbanket in Hotel des Indes (donderdag, ƒ120 per persoon). Aan de interna tionale studiedag namen 125 NVG-leden deel, bijna de helft van het totaal. Bij de openings sessie waren ook ca. 40 NVG-leden aanwezig. Onrust over Zuid-Afrika: Kamervragen, Kadaster, Rijkswaterstaat en Vrij Nederland' In oktober 1981 werd de commissie, gevorderd tot ongeveer halverwege de voorbereidingen, overvallen door een volkomen onverwachte ontwikkeling. Maar in de Algemene Ledenver gadering op 7 mei 1981 was er een, achteraf gezien omineus, voorteken geweest. Eén van de leden, werkzaam bij het Kadaster, had toen de vraag gesteld "wat te doen als de Neder landse regering geen inreisvisa zou verlenen aan Zuid-Afrikanen". Antwoord van voorzitter Alberda: dan zouden wij een enorm gezichts verlies lijden in de FIG. In oktober raakte be kend dat twee Tweede-Kamerleden van de PvdA, Poppe en Ter Beek, vragen hadden ge steld aan de Minister van VROM (Kadaster). Het ging erom of de Minister het wel verenig baar achtte met het regeringsbeleid inzake con tacten met Zuid-Afrika dat het Kadaster mee werkte, en of het Ministerie van VROM medeverantwoordelijkheid droeg. De staats secretaris, Langedijk-de Jong (ook PvdA) stelde zich in haar antwoord op het standpunt dat het om particuliere organisaties ging (ook de Zuid-Afrikaanse) en dat het verband met het Kadasterjubileum slechts ging om het geven van een internationaal tintje (de vragen 102 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 12