Nog eens visa Zuid-Afrika en Israël: Congres 1983 Bulgarije Nog bezig met de nazorg (rapportage, afwik keling financiën, etc.) en terugziende op een perfect verlopen PC-Meeting, werd het NVG- bestuur verrast door een herhaling van het enige probleem dat zich bij 'onze' PC had voorgedaan: op 6 januari (inmiddels 1983) werd een brief ontvangen van president Hervier van de Belgische vereniging, de Union Belge de Geomètres-experts Immobilier. Hij schreef dat hij was geïnformeerd, te hulp ge roepen ook - 'Il nous est revenu que le gouver nement bulgare n' accorderait pas..'- over pro blemen inzake de verstrekking van visa aan de Zuid-Afrikaanse delegatie naar het FIG- Congres in Sofia, in juni van dat jaar. De Zuid Afrikanen hadden de visa al in januari 1982 aangevraagd, maar waren, ook na een oproep aan FIG-President Peevski in december, vast gelopen en hadden ten einde raad het bestuur van FIG-Commissie 1 te hulp geroepen; de leider van de Zuid-Afrikaanse delegatie was lid van Commissie 1 en secretaris van die Commissie was de later in DHC-kring bekend geworden Belgische prof. Jan de Graeve. De brief kondigt aan dat, als Bulgarije niet over de brug zou komen, België ervan af zou zien om aan het Congres in Sofia deel te nemen, en vraagt de andere Europese verenigingen om positiebepaling. Per brief van 23 januari roe pen voorzitter Hervier en commissiesecretaris De Graeve een spoedvergadering in Brussel bijeen van de zeven Europese 'pays-fonda- teurs', te houden op 11 februari, om te bespre ken of het mogelijk is "d' adopter une position commune en face a la discrimination dont est victime la délégation de l'Afrique du Sud" - hier wordt Israël niet genoemd, in de aanhef van de brief wel. Er gaat 11 februari een geza menlijke brief uit aan de Bulgaarse Minister van Buitenlandse zaken, die door de NVG ook nog ondersteund wordt door een brief aan de Bulgaarse ambassade in Den Haag. Ook het FIG-Bureau (Zwitserland) had van zich laten horen. In een brief van 18 januari van FIG- vice-president Dütschler aan President Prof. Peevski wordt, na een overzicht van de gang van zaken, gesteld: "Eine Verschlepping der Angelegenheit kommt einer de facto Ableh- nung des Visums-Gesuchs gleich. Sie wissen welche Bedeutung die westlichen Lander die- sen Fragen beimessen." En dan refereert hij aan zijn eigen inzet voor de integratie van de Oost-Europese landen: "Ich habe mich immer fur eine Öffnung der FIG gegenüber Staaten des Ostblocks eingesetzt". Op 25 februari schrijft Hervier dat hij bericht heeft gekregen dat de Bulgaarse ambassade in Brussel de visa heeft verstrekt. Zo liep ook deze mini-crisis goed af, deze keer met onze Belgische collega's als 'reddende engel'. DEN HAAG Delftsblauw tegeltje voor de deelnemers (naar de Achterzijde van het tegeltje titel-illustratie van 'De Beknopte Landmeet-konst' van Mattheus van Nispen, 1662) 2019-3 De Hollandse Cirkel 105

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 15