Het verhaal achter een provinciale peilmerksteen Bart Jansen Zo begon het. Twee jaar geleden heb ik een boekje uitgegeven over gevelstenen in Geldrop. Daarbij kwam ik op Molenstraat 19 een steen tegen zonder tekst bij het waterrad van de Kleine Dommel. Die intrigeerde me wel; die zat daar niet per ongeluk. De betekenis kon ik niet raden. Ik stuurde een e-mail naar Water schap de Dommel, maar kreeg daar nooit ant woord op. Onlangs kwam ik een soortgelijke steen tegen bij de Opwettense watermolen, Opwettenseweg 203 te Nuenen. Het was in de molenaarswoning. In die steen ontwaarde ik een zeven en een drie of een acht. Ik dacht aan een jaartal. Dan was hij wel oud.Achteraf ontwaarde ik op de foto ook nog een vage P. Ik bracht de stenen ter sprake bij mijn zwager. Die zei me ook bij andere watermolens te gaan kijken. Diezelfde middag reed ik nog langs de Hooidonkse watermolen, Hooidonkseweg 6. Daar trof ik ook een steen aan in de woning bij de molen. In deze steen was nog meer tekst leesbaar. Toen was me opeens veel duidelijk. Die tekst onthulde waar het over ging: over hoogten boven AP. Ze moesten dus al oud zijn, want vanaf eind negentiende eeuw is er sprake van NAP. Ik ging ook nog langs bij de molen in Dommelen. Ik kon daar geen steen ontdek- ken en de dames in de winkel konden mij ook niet wijzer maken. Van mijn buurman, Frans Hagenaars, hoorde ik dat er in de molenaars woning ook iets zat wat over AP ging. Dus de volgende dag opnieuw naar Dommelen. En inderdaad. op Bergstraat 3 een buitengewoon gaaf exemplaar. Het meeste van de tekst was me duidelijk, maar waar zouden die letters P.V. voor staan? P.V. was Peil Vlak Ik besloot een oproep te doen via het Eind- hovens Dagblad. Mijn oproep in de rubriek Vraag en Aanbod leverde veel op, namelijk stenen te Westerhoven, Bergeijk en Borkel. Ik sprak met Frits van der Heijden in Bergeijk. Hij wist me te vertellen dat de letters P.V. staan voor Peil Vlak. Landmeters konden daar de baak in zetten. De bodem van de uitsparing in de stenen bevindt zich precies op de aange geven hoogte. Frits was vroeger landmeter en had eerder een artikel geschreven over dit soort stenen. De eerste nieuwe steen die ik ging bekijken was een steen in Westerhoven. Heel gaaf en niet overgeschilderd zoals de Dommelse steen. De villa op het Monseigneur Biermansplein, waarin de steen zich bevindt, had vroeger waarschijnlijk uitzicht op de reeds lang ver dwenen molen in de Keersop. De villa is ge bouwd in 1859. 106 Geldrop, Molenstraat 19 (tekstloos) Dommelen, Bergstraat 3 (P.V. 24 m 59 cm boven AP) 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 16