Daarna ging ik kijken naar de steen op Maaij 1 te Bergeijk. Daar had Frits gewoond. De boer derij waar de steen ingemetseld zat, was ver dwenen. De nieuwe eigenaren van het perceel hebben de steen gelukkig herplaatst in een van de pilasters van de toegangspoort. Vroeger waren hier bij die boerderij vloeiweiden. De derde steen die Frits mij heeft gewezen zit in een prachtige oude schuur van een boerderij, voorheen een posthut, die staat op Achterste Brug 14 te Borkel, aan de kant van de Hoever dijk. Inmiddels was het een aardige verzameling peilmerkstenen geworden. Bij mij bleven ech ter vragen: wie heeft de stenen geplaatst, wan neer en vooral ook: wat heeft er op de steen aan de Molenstraat te Geldrop precies gestaan? In mijn zoektocht naar antwoorden op die vra gen bezocht ik het archief in Den Bosch. Dat leverde interessante wetenswaardigheden op, maar geen nadere informatie over de stenen. Contact met DHC... Zoeken op internet bracht mij op het spoor van een boekje getiteld: Tweehonderd jaar NAP. Daar stonden veel peilmerken in, maar geen leek op mijn stenen. Verder googelen leverde mij het e-mailadres op van de schrijver, profes sor Petra van Dam. Ik stuurde haar de foto's van mijn stenen met de vragen die ik er over had. Zij bracht mij in contact met Adri den Boer, een deskundige op het gebied van land meten en peilmerken. Adri was enthousiast over de stenen, maar kende ze niet. Ook een goede kennis van hem, Wim van Beusekom, als oud-hoofd NAP bij Rijkswaterstaat ook een deskundige op landmeetkundig gebied en de historie ervan, was enthousiast, maar ook voor hem was deze verschijningsvorm van peil- merkstenen nieuw. Net als ik waren ook zij benieuwd naar de achtergrond van deze bijzon dere stenen. Ze vonden dit geen Rijkspeilmerk- stenen, maar stenen van AP-gebruik, en advi seerden me om (opnieuw) naar het Waterschap de Dommel te gaan. (Adri vond later bij de omschrijving van Rijkspeilmerkstenen in de 'blauwe boekjes' over andere peilmerkstenen nog de zin: 'In Friesland en Groningen komen er bovendien voor, die door de provincie zijn geplaatst, met afmetingen van 48 cm lang bij 32 cm hoog, terwijl er in Noordbrabant door de provincie zijn geplaatst van 33 cm lang en 22 cm hoog.' Dat is uiteraard precies de maat van de aangetroffen stenen!)1 ...en het waterschap Op maandag 14 mei 2019 bracht ik een bezoek aan Waterschap de Dommel. De bibliothecaris, Wim Wijnands, leek mij aanvankelijk niet ver der te kunnen helpen. Dat pakte echter totaal anders uit. Hij stuurde mij later op de dag per e-mail een document waarin een foto van een peilmerksteen te Liempde in de voormalige molenaarswoning van de reeds lang verdwenen Kasterense watermolen, Kasterensestraat 4 in Liempde. De volgende dag ontving ik van Wim Wijnands twee documenten betreffende wijzi ging van peilbesluiten van de Collse en Opwet- tense watermolen. Daarin stonden zeer ge detailleerde gegevens over de peilstenen bij die molens. Daaruit bleek ook dat het om provin ciale peilmerkstenen ging. Ook kon ik nu ge richt gaan zoeken in het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in Den Bosch. Daar vond ik waar ik naar op zoek was: Peil- regeling van de watermolens op de "de Kleine Dommel" van 12 December 1895. Via internet kwam ik nog twee andere peil- 107 Liempde, Kasterensestraat 4 (P.V. 9 m 03 cm boven AP) 1 Normaal Amsterdamsch Peil. Deel II. Uitgevoerde waterpassingen en nadere beschrijving van de plaats der peilmerken. Register X Zuid-Holland, Zesde uitgave 1944, p. 15 (Voorbericht van W. Schermerhorn, februari 1942) 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 17