Ik had een mooi beroep. Mijn beroep was mijn hobby. Meer dan drieënveertig jaar heb ik het vak landmeter onder eigen verantwoordelijk heid en met veel plezier uitgeoefend. In 1975 kwam hieraan een einde. Ik had de pensioen gerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikt en nam afscheid van de Dienst. Dat gebeurde op 31 oktober 1975. Mijn afscheidsjubileum werd een onvergetelijk mooie dag. Ik ontving veel ca deaus. Enkele daarvan hadden betrekking op mijn vak. Zo ontving ik op dit afscheid van mijn mede werkers een in glas-en-lood geëtst portret van een landmeter met zijn twee assistenten, ge titeld 'Landmeetkonst'. Dit heb ik thuis voor het raam hangen. Mijn meetassistenten verrasten me met een Drenthse veldkei. Deze kei is een voorbeeld van een grenssteen zoals deze in zandgebieden worden gebruikt voor het afpalen van eigen- domsgrenzen. Deze kei werd naast de stoep voor mijn huisdeur gelegd. Kaarten zijn het eindprodukt van het werk van landmeters. Uitgaande van dit gegeven, werd het cadeau van de collega's 'The Times Atlas of the World'. En dan het geschenk dat ik van Alberdina ont ving. Iets heel bijzonders. Het is een schelle koord, waarop zeven verschillende meetinstru menten zijn geborduurd waarmee ik in mijn beroep heb gewerkt. Deze instrumenten wor den thans niet meer gebruikt. De moderne landmeter werkt met een computer-gericht in strumentarium. Dit borduurwerk is opgezet door Alberdina, maar, toen zij ziek werd, afge werkt door mijn schoondochter Jos. Het werd vervaardigd aan de hand van een door de vrouw van een collega-landmeter ontworpen patroon. Dit prachtige borduurwerk, getiteld 'Met passen en meten wordt de tijd versleten', is voor mij een rijk bezit vol herinneringen en is een sieraad aan de wand van mijn woon kamer. Het afscheidsjubileum was de afsluiting van mijn landmetersbaan en ik werd een rustend burger. Maar ik ging niet stilzitten, ik bleef actief. Zo ging ik me ook verdiepen in de historie van mijn vak, het Kadaster. Daartoe uitgenodigd door de 'Historische Vereniging van Zuidhorn', heb ik op 14 oktober 1981 voor deze vereni ging een voordracht gehouden over het onder werp: 'De geschiedenis van het Kadaster'. Deze studie is door de Dienst van het Kadaster gebundeld en verveelvoudigd. Eén exemplaar werd op verzoek van de rijksarchivaris in Groningen door mij geschonken aan het Rijks archief en is daarin opgenomen. Slot Dank zij aan Jannes' schoondochters Jos en Marijke voor de foto's, voor schenkingen aan het Kadastermuseum (inschrijvingsbewijs Wageningen, schellekoord en glas-in-lood- raampje) en voor de toestemming voor publi catie. 115 Ir. J. Wolthuis in 1994 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 25