Kaartboeken II Amsterdam van 1559 i 1703 f IJ Sloterdijkwerk van landmeter Johannes Leupenius kwam voorop nieuw boek (www.bol.com) 'Kaartboeken van Amsterdam 1559-1703' verschenen In 'Kaartboeken van Amsterdam 1559-1703' staan de achttien kaartboeken centraal die het Stadsarchief Amsterdam bewaart. Ze tonen het landbezit van vijf instellingen in vroeger eeuwen en behoren tot de topstukken van het Amsterdamse culturele erfgoed. Samen om vatten ze bijna zevenhonderd fraaie hand- getekende en ingekleurde kaarten en tekenin gen. Tussen 1559 en 1703 werden ze door onder andere het Burgerweeshuis, het Sint Pietersgasthuis en het Leprozenhuis samen gesteld. De landerijen die zij in bezit hadden werden verhuurd en met de pacht die dit op leverde, konden wezen en zieken worden ver zorgd. Omdat de huur afhankelijk was van de oppervlakte, werden in de hele provincie per celen gemeten en op kaarten in hun omgeving gelokaliseerd. We zien, naast Amsterdam, over de hele provincie Noord-Holland dorpen en kerken, waterlopen en oeverbebouwing, brug gen en overhalen, begraafplaatsen, buitenplaat sen, bastions, lakenramen, overtomen, molens, lijnbanen, poorten, herbergen, etc. De vele detailinformatie die op de kaarten staat ingete kend was nodig opdat de percelen door een reizende en pacht innende rentmeester gevon den konden worden. Juist die topografische informatie is voor de geschiedenis van het grootste belang. Vaak tonen ze de oudste be waarde afbeeldingen die we kennen. Enkele honderden kaarten en details worden in full colour afgebeeld en de geschiedenis ervan be schreven. (Marc Hameleers en Anne van Noord, uitgeverij Thoth, 224 p., juli 2019, €29,90) (www.bol.com) Een vrij zeldzame foto-ansichtkaart. .van 'Delft, Geodesiegebouw' was op een markt in Rotterdam te koop. Hij is uit de tijd dat er in Delft nog maar één Geodesiegebouw was en dat het ansichtkaartlezend publiek kennelijk nog gewoon wist wat dat was! Het intussen alweer afgebroken eerste ITC-gebouw moest nog opgericht worden en daarom dateer ik de kaart maar op circa 1950. (Adri den Boer) 2019: Batavia-1627vr dankzij Delftse landmeter Op 30 mei 2019 was het 400 jaar geleden dat toenmalig gouverneur-generaal Jan Pieterszn Coen Batavia stichtte, het huidige Jakarta. Voor het Westfries Museum in Hoorn was dat aanleiding om een heel nieuw virtual reality programma te laten ontwikkelen. Daarbij komt het Batavia van 400 jaar geleden met de aller nieuwste virtual realitytechniek spectaculair Foto-ansichtkaart 'Delft, Geodesiegebouw', ca 1950 125 Hwt HimKl«n j£ I Arme "«jr. htaa*d I 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 35